ETKİNLİKLER

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Septicflesh, On Thorns / İstanbul

16 Şubat

770₺

%100 Metal İftiharla Sunar: Sofistike sözler yazıp sahnede devleşmesiyle ünlü Septicflesh ve coğrafi şartları en verimli kullanan gruplardan On Thorns I Lay, 16 Şubat 2024 Cuma günü IF Beşiktaş’ta!

Septicflesh’in ilk EP’sini yayımlamasının üzerinden 32 yıl geçti ve yakın tarihli albümlerinde kat ettiği yolu görmek, evrildiği yeri gözlemlemek heyecan verici. Tarihsel açıdan grubun sunabileceği birçok materyal var. Kurucu üyelerden Seth, Christos ve Sotiris’in 30 yılı aşkın death death metal tecrübesi dinleyenleri hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmadı. Şarkı sözlerinin detaylı işlenen müzikle sahnede performansa dökülmesi, dekorlarla atmosfer yaratması death metal hayranlarının bir konserden alabileceği maksimum verimi sağlıyor.

Vahşet ve Zarifliğin Sentezi: Modern Primitive

Modern Primitive, Septicflesh’in Nuclear Blast bünyesinde yayımladığı ilk albüm. Kompozisyon ve söz açısından diğer albümlere göre daha az karmaşık değil. Grup bu sefer müzikle verilen mesaja ve temaya daha güçlü odaklanıyor. Konserlerinde de bunun sinyalini veriyor. Sotiris bu albüm hakkında dinleyicilere şu bilgileri veriyor:

“Albümün adı bir düşünme dürtüsü veriyor. İnsanları temel güdülerine daha yakından bakmaya teşvik etmek istedik. Müziğimizle ve yazdığımız sözlerle o kadar çok düşünce malzemesi sağlıyoruz ki, ipuçlarını takip edip bunları sentezlemek zor olmasa gerek. Bu karmaşık mozaiğin önemli bir parçası da vahşet ve zarif epikliği mükemmel bir şekilde sergileyen albüm kapağı.

Burada bizim yorumumuza göre orijinal formunu kaybetmiş, başka bir şeye dönüşmüş, evrimleşen bir insan kafası görüyorsunuz. Kapak, açıkça insanlığın bugün hala içinde bulunduğu durumu yansıtmayı amaçlıyor. Sürekli olarak gelişiyoruz, ancak ileriye doğru bir adım atmak yerine, evrimimiz gerileyici. Hala genlerimize gömülü olan ilkel özelliklerimiz var. Bu iyi olabilir ama her zaman böyle olacağı anlamına gelmez. Tarih, farklı görünümlerle tekerrür etmeye devam ediyor.”

Septicflesh’te albümlerin sürekliliği ve birbirlerinin üzerine inşa edilmesi dikkat çeken bir yapı. Grup, geçmişten günümüze cennet – cehennem, iyilik – kötülük, gelişim – yıkım gibi zıtlıkları metaforik bir imge şeklinde ele alıyor. Son albümde ise sosyal konulara kısmen eleştirel bakış açısıyla yaklaşıyor. Septicflesh bunu sadece iyi müzik ve sofistike söz sunmak için yapmıyor, toplumun bir parçası olduğundan kendini buna mecbur hissediyor.

Özel Konuk: On Thorns I Lay

On Thorns I Lay, 1992 yılında Atina’da kurulmuş bir Yunan death-doom metal ve gotik metal grubu. 90’ların başında Nightfall, Septicflesh ve Rotting Christ gibi grupların yükselişi sırasında Atinalılar müzik dünyasında kendi yollarını çizdi. Akranları senfonik ve black metali keşfederken, On Thorns I Lay gotik melankolinin diyarlarına adım attı. 1990’ların sonlarında popüler hale gelen “beauty and the beast” yaklaşımı olarak bilinen zıt vokal ilkesini sistemleştiren ilk büyük gotik doom dalgasının grupları arasında da yer alıyor.

Yunan kültüründen başka özellikle Mezopotamya, Anadolu coğrafyasına özgü motifleri kullanmayı sevdiği için Türkiye’deki dinleyicilerin bu müziğe adapte olması hızlı. 13 Ekim 2023’te kendi ismiyle yayımladığı albümde ney, kanun, bağlama, sipsi gibi enstrümanların kullanımı son derece dikkat çekici.

Komşuların İstanbul Ziyareti

Septicflesh ve On Thorns I Lay 16 Şubat 2024 Cuma günü IF Beşiktaş’ta Türkiye’deki hayranlarıyla bir araya gelip riff ve melodi havuzunda insanlığın geldiği noktayı sorgulatan bir performans sergileyecek. Senfonik death metal ve gotik doom metal etrafında gelişen bu konserde zaman zaman yakın tarzlara da geçişler olacak. Yunanistan’ın en büyüklerinden ikisini aynı gün izleme şansını kaçırma.

Hammer Müzik’te Salon 550₺ Balkon 700₺ (Nakit)

 

Bilet Al

Detaylar

Tarih:
16 Şubat
Ücret:
770₺
Etkinlik Kategori:

Organizatörler

%100 Metal
Vera Müzik
Black Label Events

Mekan

IF Performance Hall Beşiktaş
Cihannüma, Hasfırın Cd. No:26, 34353 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye
istanbul, Türkiye
+ Google Haritalar

Rock ve Metal müzik tarzında etkinlik ve konserlerin yer aldığı takvimimiz hazırlanmıştır.

Etkinlik ve konserleriniz için Instagram dm veya mail ile iletişime geçebilirsiniz. Afişlerinize logomuzu eklemek için tıklayınız.

 

 

Top