Kök Hücre Gönüllü Bağışçı Olmaya Gelin!

KAPAK / VİDEO | Yorum

Ülkemizde fazla yaygın olmayan kök hücre bağışına gelin hep birlikte katkı sağlayalım!

İlik bağışı denildiğinde herkesin, öncesinde benimde, aklıma gelen aneztesi altında omur iliikten örnek alınmasıydı. Ama artık bu işlemin dışında damarımızdaki kanı (preferik kan bağışı) vermemiz yeterli olabiliyor. Konunun daha da farkında olup bilinçlenmek için ziyaret edebileceğiniz site;

http://www.kokhucrebagisla.com

Kan örneklerinizi ivedilikle göndermenizle çözümüne ulaşılmış olmuyor. İlik örneklerinin işleme tabi tutulması için gerekli aşamalar var. Seferberlik gösterip bilinç dışı, yarar sağlamayacak bir yığılmaya kimseyi mahruz bırakmadan ilgili yerleri arayıp bilgi alabilirsiniz!

İstanbul Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası (Çapa) (0212 534 75 00) ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Merkezi (0312 508 47 88 -508 47 87), Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (0232) 444 1 343, Uludağ Üniversitesi (0 224) 295 00 00.

Ayrıca aşağıdaki link yardımıyla da kök hücre bağışı hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Aklınıza bunun dışında takılanlar varsa da ilgili üniversiteleri arayabilirsiniz.

http://www.istanbul.edu.tr/itf/index.php?option=com_content&view=article&id=885&Itemid=174

Bağışta bulunmaya karar vermek bir adımdır; ama bundan emin olmak şart! Sizin örneğinizle uyuşan bir hastayı yarı yolda bırakmayacak kararlıktaysanız vakit kaybetmeyin! Dünya’nın herhangi bir yerinde kaderine boyun eğmek üzere olan bir lösemi hastasına yeniden hayat verebilirsiniz. Tedavisi olan hastalıklarla, hasta olan olmayan herkes mücadele etsin!

Gamze Akbaş, kök hücre bağışına uyuyan Türkiye’yi uyandıran lösemi hastamızın tedavisi için gerek bilgiler: Hazırlanışı  Tedavi esnasında sürekli A Rh + kan grubundan trombosit ihtiyacı doğacak. Trombositin yararlılık süresi sadece 4 gün olduğu için yanlızca ihtiyaç hasıl olduğu anda vermek önemli. Bu nedenle kan grubu A Rh + olan kardeşlerimiz ihtiyaç anında aranmak üzere isim soy isim ve telefon numaralarını gamzeakbasicin@gmail.com bırakabilirler. Bir kez trombosit için kan verenden bir daha üç ay trombosit alınmıyor. Trombositlerinizi Dokuz Eylül Üniversitesi Hematoloji Servisi Onkoloji 1. kat.ta yatan Gamze Akbaş adına vereceksiniz.