Replikas yeni albümü “Biz Burada Yok İken”

Albüm Haberi / Kapak / Müzik / Türk Rock | 0 Yorum

Replikas altıncı stüdyo albümü Biz Burada Yok İken uzun bir bekleyişin ardından dinleyiciyle buluştu. 2008’de yayınlanan Zerre’yle gönülleri bir kez daha fetheden, yeni albümünde Anadolu Pop’un nadide örneklerini cover’lıyor.

Replikas’ın Türkiye’de yapılan müziğe katkısı tartışılamayacak kadar büyük. Bu toprakların müziğini ince eleyip sık dokuyup, modern tınılarla birleştirme işinin altından alnının akıyla kalkan gruplardan. Grup adeta kendi şarkılarıymışçasına çalmış bu albümde, şarkılar gruba büyük gelmiyor veya dinlerken sırıtmıyor. Bu bağlamda cover albümü aslında tam anlamıyla köklere hızlı ve kesin bir dönüş havası veriyor.

Müzikal açıdan baktığımızda aradan fırlayıp kendini belli eden 60’ların klasik tınıları, 2000’lerin “Replikas havasıyla” birleşince albüm artık tadından yenmez bir hale geliyor. Müzik dünyasında yaygınca kullanılan “cover’a kendi havanı katmak” deyimi, bu albümün ilk şarkısından son şarkısına kadar geçerli.

Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum, Ölüm Allah’ın Emri, Sür Efem Atını, Panayır Günü ve Suya Giden Allı Gelin albümün öne çıkan şarkıları. Kaşık Havası da enstrümental açıdan müthiş bir şekilde yorumlanmış. Zayıf şarkı bulmak kesinkes mümkün değil, ama bazı şarkılar kendini inanılmaz bir şekilde öne çıkarıp insanı kitleyebiliyor.

Biz Burada Yok İken’in en büyük başarısı eski ve yeni jenerasyonu çok sağlam bağlayabilen bir albüm olması. Vakt-i zamanının gençleriyle, günümüz müzik dinleyicisi arasında müthiş bir köprü olabilecek bir albüm. Ki Barış Manço, Erkin Koray, Ersen ve Dadaşlar, Cem Karaca, Moğollar ve Haramiler gibi bu ülke için artık mihenk taşı olmuş isimlerin şarkılarını yorumlayıp, bu işin müzikal anlamda altından kalkabilmek her babayiğidin harcı değil… Ama Biz Burada Yok İken gösteriyor ki, Replikas çok bariz bir şekilde bunu başarabilen babayiğitlerden.

Not: Albümün notları arasında Murat Meriç’in yazdığı Anadolu Pop yazısı, albümde yer alan şarkılarla ilgili kısa açıklama yazıları ve bu yazıların hem İngilizce hem de Türkçe yer alması müthiş olmuş.

hafifmuzik