Thurisaz Röportajı!

Kapak / Müzik / Röportaj | 0 Yorum

Thurisaz’ın size selamı var!

Thurisaz geçtiğimiz aylarda verdiği konser ile Türk hayranlarını kendilerine hayran bırakarak adından sıkça söz ettirdi. Biz de madem böyle sağlam bir konser oldu oturup bunu konuşalım istedik.

Merhabalar. Umarım keyifler yerindedir. İlk olarak 7 Nisanda İstanbul’da gerçekleşen konserinizden bahsetmek istiyorum.

İlk teklif geldiğinde ne düşündünüz? Daha önce Türkiye hakkında bir fikriniz var mıydı?

İstanbul’da çalacağımızı öğrendiğimizde açıkcası çok heyecanlandık. Konser için Oldschool Productions’ a, Erdem’ e tekrardan sizin aracılığınızla teşekkür etmek isteriz.

Youtube sayesinde Türk fanlarımızın olduğunu öğrenene kadar açıkcası Türkiye’ de konser verme fikri hiç yoktu. Konseri duyurduğumuzda aldığımız tepkiler müthişti ve bu bizi İstanbul sahnesi için daha da heyecanlandırdı 🙂

Konser şahsen bizim için harika geçti, sizin açınızdan nasıldı? Konserden memnun kaldınız mı?

Biz de konserden çok memnun kaldık. Doğuhan ve Erdem bize kendimizi iyi hissetmemiz için her türlü imkanı sağladılar. Sahne öncesi hazırlık için yeterli zamanımızın olması bu cool barda şahane bir performans çıkarmamızı sağlamakta yeterli oldu diyebilirim. Türk metal müzik severler tek kelimeyle ‘müthişler’!  ‘Endless’ parçamıza youtube üzerinden aldığımız olumlu tepkiler karşısında playlist de mutlaka olması gerektiğini düşündük ve daha ilk notaya dokunmamızla kalabalık çılgına döndü. Şarkının başından sonuna kadar her lanet notayı söylediler! Bu, kariyerimizde asla unutamayacağımız bir anı olarak kaydedildi.

Peki, ileride yine Türkiye’de sahne almak ister misiniz?

En kısa sürede tekrardan buluşmayı tabii ki isteriz! Gerçekten şahane vakit geçirdik.

Konserden önce Facebook hesabınızdan İstanbul Vapurunun arkasına yaptığınız bir çalışma ile konseri duyurdunuz. Peki İstanbul’u gezmeye fırsatınız oldu mu? Vapura binebildiniz mi?

Evet, Boğaz’ da bir vapur turu yapabildik. Bize bu ufak tur fırsatını yaratan Doğuhan arkadaşımıza teşekkür ederiz. İstanbul’ dan çok etkilendik, tam bir eğlence şehri.

Daha önce Saturnus ve Novembers Doom ile bir turneye çıkmıştınız. Sizin konserinizden sonra Saturnus konseri İstanbul’da iptal edildi. Keşke sizin gecenizde Saturnus’ü de izleme şansımız olsaydı! Belki ileride birlikte bir konser için gelirsiniz ne dersiniz?

Saturnus ve Novembre Doom ile aynı turnede yer almamız bizim için bir onurdu. Her iki grupta muhteşem insanlardan oluşuyor ve müzikleri çok iyi. Tekrardan aynı sahnede, özellikle Türkiye gibi harika bir ülkede aynı sahnede yer almak harika olur! Soundlarımız birbirine çok yakın, ayrıca sahne dışında da birbirimizle anlaşabilen elemanlarız. Bakalım 🙂

Grubun geçmişine baktığımızda 1997 yılına kadar uzandığını görüyoruz. Nasıl bu günlere geldiniz, kısaca anlatır mısınız?

Dediğin gibi ‘97 yılında başladık bu hikâyeye ve bu süre içerisinde üç albüm çıkarttık. Hiçbir zaman sonu düşünmedik, hep devam ettik. Şimdi yeni bir albüm hazırlığı içerisindeyiz ve onun heyecanını yaşıyoruz. Albüm henüz net olmadığı için hakkında fazla bir şey açıklayamıyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki; geçmiş albümlerimizden çok daha iyisi için durmaksızın çalışıyoruz.

Son albümünüz  “The Cimmerian Years”i 2011 yılında yayınladınız. Albüme gelen tepkiler nasıldı? İnternette gördüğüm kadarı tepkiler olumlu yönde olmuş.

The Cimmerian Years gerçekten çok iyi tepkiler aldı. İnsanların müziğimizden etkilendiği bilmek olağanüstü bir duygu! Albümün sevilmesi, ülkemizde ve etrafında bir çok turne gerçekleştirmemizi sağladı. İstanbul dinleyicisinin de konserdeki tepkisi bizim doğru yönde bir müzikal yatırım yaptığımızı kanıtladı. Ama her zaman daha yükseğini hedefliyoruz. Bunu da belirtmek isterim 🙂

Klip çalışması hiç yapmamışsınız, bundan sonra yapmayı düşünüyor musunuz?

Klip çekmek istediklerimiz listesinde, ama öncelikli işlerimizden değil. İlk olarak yeni albümü bir an önce çıkarmak istiyoruz, daha sonrasında klip olur mu olmaz mı kararı verilir 🙂

İnternet sitenizde şarkılarınızı ücretsiz olarak dinlemeye sunmuşsunuz, albüm satışlarını etkilemiyor mu?

Bu, 16 yıldır bizi takip eden ve yalnız bırakmayan sadık sevenlerimize bir teşekkürdü. Eğer onların desteği olmasaydı, şu an burada olmazdık, o yüzden birkaç ücretsiz parçanın bize hiçbir kaybı olamaz!

Yeni projeleriniz var mı? Bahsettiğiniz yeni albüm çalışması tam olarak ne zaman tamamlanır?

Yeni albüm kaydına 2014’ de başlamayı düşünüyoruz, ama tecrübelerimize dayanarak işleri aceleye de getirmek istemiyoruz. Güzel bir albüm için sevenlerimizin sabırlı olmaları gerekiyor, ve tabii bizim de 🙂

Tur programınız nasıl? Sanırım Kasım ayında yeniden konserlere devam edeceksiniz.

Şimdilik yeni albüme odaklanmak istiyoruz. Turneleri önümüzdeki bahara bıraktık.

Yakın zamanda bass gitaristiniz değişti, gruba etkisi nasıl oldu? Konserde izlediğimiz kadarı ile uyum üst seviyede olmuş.

Yeni bascımız şahane bir insan ve dediğin gibi bize uyum sağlaması hiçte zor olmadı. Eski şarkılarımızı bilmemesine ve fazla çalışmamasına rağmen bu uyumu bizi de şaşırttı diyebiliriz 🙂 İstanbul bizimle ikinci sahnesiydi; ama sanırım kimse bunun sadece ikincisi olduğunu söyleyemez 🙂

Belçika’da müzik piyasası nasıl? Sadece müzik yaparak hayatlarınızı devam ettirebiliyor musunuz? Türkiye’de metal müzik anlamında bu pek mümkün olmuyor.

Belçika’ da hepimizin müzik dışı işleri de var. Her yerde olduğu gibi sadece profesyonel müzisyen olmak, özellikle underground türde müzik yapan bir müzisyenseniz geçinmeniz için maalesef yeterli değil! Underground olmasaydık soruna ‘evet’ diyebilirdim, ama bizim yapmaktan zevk aldığımız ‘bu’ ve yetersiz olması umurumuzda değil!

Kapak Magazin olarak sorularımız bu kadar, son olarak eklemek istedikleriniz varsa söz siz de 🙂

Bizi tekrar takipçilerimizle buluşturduğunuz için teşekkür ederiz 🙂 tekrardan görüşmek dileğiyle, müzikle kalın 🙂

Fotoğraflar