Anoreksi Röportajı!

Kapak / Müzik / Röportaj / Yerli grup | 0 Yorum

İstanbul’lu Melodik Death Metal grubu Anoreksi ile 5 Mayıs Headbangers’ Weekend festivali öncesinde gelişmeleri, projeleri ve yeni yayınlayacakları E.P lerini konuştuk. Buyrun; • Merhabalar, keyifler nasıl?

–   Şu an iyi ve son derece heyecanlıyız.Önümüzde merakla beklediğimiz güzel bir konser ve çıkmak üzere olan bir E.P albümümüz var.

 • Uzun zamandır aktif bir grup Anoreksi, ama yine de tanımayan ve bilmeyenler için Anoreksi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

–       İstanbul’lu Melodic Death Metal yapan bir grubuz.Aktif olarak çalışmalara ve konserlere 2009 yılında başladık.2010 yılında bellirli aralıklarla 3 demo yayınladık.2011 yılında iste ilk albümümüz olan Rise of Infinity’i tamamladık ve dinleyenlerimize sunduk.

 • ‘Rise of Infinity’ albümü 2011 yılında yayınlandı ve sanırım basılmadı. Digital olarak satışa sunuldu, tepkiler nasıldı?

–   Albüm lansman konseri için çok sınırlı sayıda cd basımı yapmıştık aslında .Zaten tamamına yakını da o gece tükendi.Dijital olarak yapılan satışlar tatmin ediciydi fakat satışların yaklaşık % 95 i yurtdışı ülkelerden oldu.Ülkemizde elle tutulur albüm satın alma alışkanlığı bile oldukça az olduğu için , mp3 formatında bir albüme para vermek pek istemediler sanıyoruz.Rise of Infinity satışları halen cdbaby,itunes,amazon gibi sitelerden devam etmekte.Henüz yeni keşfeden ve albümümüzü alıp dinleyenler oluyor şu sıralar bile.Bu da bizi sevindiriyor.

 • Sizin içinize sinen bir albüm müydü?

–    Sınırlı zaman ve sınırlı ekipman koşullarında yapabileceğimizin en iyisiydi diye düşünüyoruz.Şu an bizim için hala yeni sayılır.Yıllar sonra dönüp baktığımızda hala içimize siniyorsa asıl o zaman mutlu olacağız.

 • Daha önce  Dark Tranquillty ve Insomnium’un parçalarının coverlarını paylaştınız, bunların haricinde cover parça yapmayı düşünüyor musunuz?

–  Bu yaptığımız iki cover gruptaki vokal değişikliğinden sonra olmuştu.Takipçilerin yeni vokalin sesinin duyması adına yapılan bir şeydi.Biz albümümüz çıkana kadar cover grubuyduk aslında.Sadece 4 adet kendi parçamız vardı konserlerde çaldığımız. Cover hala yapmak istiyoruz.Son konserimizde In Flames den Only for the Weak çalmıştık.Bundan sonra da konserlerde cover çalabiliriz ama kayıt alıp paylaşacağımızı düşünmüyoruz.

 • Albümde cover parça yoktu, bundan sonra ki çalışmalarınız da olacak mı?

–       Farklı müzik türünde bir parçayı Melodic Death Metal tarzında aranje edip coverlamayı deneyebiliriz.Çok çılgınca ve bizim için düşük bir ihtimal tabi ki 🙂

anoreksi 2

 • Aslında  Melodic Death Metalde pek görülmese de yinede son zamanlarda insanların ilginsini çeken bir olan parçaların remixinin yayınlanması, siz parçalara elektronik müzik uygulanmasını nasıl karşılıyorsunuz? Siz de böyle bir uygulama olabilir mi?

–       Yeni çıkacak olan E.P de 4 parçada da klavye kullandık.Önceki 9 parçalık albümümüz de sadece 1 parçanın çok kısa bir kısmında klavye kullanmıştık.Bizim müziğimize girebilecek en elektronik öğe budur herhalde 🙂 Techno, dubstep tarzlarına bir remixten söz ediyorsak, bunlar bizim uygulamayacağımız şeylerdir.

 • Yeni bir E.P haberini daha önce teaser yayınlayarak duyurmuştunuz. Peki neden albüm değil de E.P yayınlama kararı aldınız?

–   Bring Me an Hourglass aslında hesapta olmayan bir projeydi.İlk albümümüz Rise of Infinity i bitirdikten sonra 15 parçalık yeni bir albüm hazırladık.Kayıtlarını tamamladık. Fakat 15 parçanın bir albüm için fazla olacağını düşündüğümüzden ve takipçilerimizi de fazla bekletmek istemediğimizden projeyi böldük.İçinden seçtiğimiz 4 parçayı alıp E.P olarak hazırladık. Bring Me an Hourglass dan sonra çıkacak 11 parçalık albümümüz de şu anda hazır zaten.

 • “Bring Me an Hourglass” basılı yayınlanacak mı? Çıkış tarihi nedir?

–    İlk albümümüzde yaşadığımız en büyük sıkıntı albümü cd olarak basmamış olmamızdı.Çünkü dağıtımı ile ilgili çalışmaları yeteri kadar iyi yapamamıştık.Bu yüzden albümü sadece dijital oalrak yayınladık.Bring Me an Hourglass hem dijital olarak hem de cd olarak satışa sunulacak.Çıkış tarihi için kesin bir gün söyleyemeyiz ama çok yüksek ihtimalle Nisan ayı içerisinde olacak.

 • “Bring Me an Hourglass” sonrasında ki projeleriniz nelerdir?

–    Bahsettiğimiz gibi zaten şu anda 11 parçalık bir albümümüz hazır durumda.Biz bu güne kadar projelerimizde hep bağımsız çalıştık.Albümümüz kendimiz kaydedip kendimiz yayınladık.Fakat bu 3. projemizi bir label ile yayınlamak istiyoruz.Geriye sadece istediğimiz imkanları sağlayabilecek ve bizi sırtlayabilecek bir şirket ile anlaşmak kalıyor.

 • Grubun geçmişinde eleman değişiklikleri çok oldu hatta vokal değişmesine rağmen çok iyi toparlandı. Sizce oturdu mu grup, şu anki kadro ve gidişat nasıl?

–    Aslında vokal değişikliği bizi çok da etkilemedi.Çünkü zaten şu anda vokalde olan Onur , önceden grupta ”lead guitar/back vocal” di. Lead guitar pozisyonuna da Onurun yerine , önceden tanıdığımız , arkadaşımız dostumuz olan Furkan geldi.Şu anki kadro , grubun tarihin en uzun süreli 5 lisidir. Yaklaşık 1.5 yıldır beraberiz.Zaten grubun resmi olarak ilk projesi Rise of Infinity de bulunan üyelerin 4 ü  şu anki kadrodaki kişiler.Grup tam anlamıyla oturduğundan beri sadece ritim gitarist değişikliğimiz oldu diyebiliriz.Artık Ahmet’le birlikteyiz ve bahsettiğimiz gibi 1.5 yıldır beraber çalıyoruz.Bu kadrodan çok memnunuz ve belki de sonuna kadar birlikte gideceğiz.

 • Sosyal medya ile iletişiminiz nasıl, şuan kullandıklarınız neler? Daha önce Myspace vardı ama artık pek tutulmuyor, takipçilerize çalışmalarınızı nasıl ulaştırıyorsunuz?

–    Takipçilerimizle en çok iletişime geçtiğimiz platform Facebook sayfamız tabi ki.Bunun yanında bizim yeni insanlar tarafından tanınmamıza en çok katkı sağlayan site de Youtube oldu.Aslında albüm çıktığı ilk dönemde , internet üzerinden müzik profili açılabilen bütün sitelerde bir sayfa oluşturmuştuk fakat pek getirisini göremedik.Örneğin Reverbnation da aylarca birinci sırada kalmamıza rağmen bize pek bi faydası olmamışı.

 • Grubun kuruluşundan itibaren bir çok konser ve etkinlikte sahne aldınız. İyi yada kötü unutamadığınız konserler var mı?

–    Geçen yıl çaldığımız Kocaeli Rock Fest gayet eğlenceliydi.İstanbul dışı bir konser olduğu için , bizi ilk kez dinleyen kişi sayısı oldukça fazlaydı.Sahneden indiğimizde çok güzel tepkiler almıştık.Bunun yanında bizim için hayal kırıklığı olan bir Before the Dawn konseri da var tabi ki.Before the Dawn a ön grup olarak eşlik ettiğimi bir konserimiz vardı.Konsere büyük beklentilerle çıkmamıza rağmen hem bizim performansımız açısından hem de konser kitlesi açısından zayıf bir konserdi.

 • Önümüzde Headbangers’ Weekend festivalinde sahne alacaksınız, Overkill vs neyse de Dark Tranquillty ile çalmak ayrı olmalı sizin için. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

–  ” Overkill vs neyse de” diyerek dünyanın en büyük thrash metal gruplarından birini bir köşeye atamayız. Hepimizin son derece severek dinlediği  ve birlikte çalmaktan onur duyacağımız bir grup Overkill.Tabi ki Dark Tranquillity i çok daha fazla seviyoruz.Şu anda bizim yaptığımız müzik tarzının kurucularından biri ve birlikte en çok çalmak istediğimiz birkaç gruptan biriydi.İlk amacımıza 5 Mayıs pazar günü ulaşıyoruz.Bu sebepten çok mutluyuz.

 • İstanbul dışında da konserleriniz olacak mı?

–    İstanbul dışındaki diğer şehirlerde metal organizasyonları sıklıkla olmuyor ne yazık ki.Üstelik bu tarz organizasyonları yapan kişilerin etkinliği gerçekleştirebilmeleri için ciddi masraflar yapmaları gerekiyor.Buradaki gibi ses sistemi, ekipmanları hazır sahneler pek fazla yok diğer şehirlerimizde.Ayrıca konserin  verileceği mekana belli bir kira ödeme mantığı da var.Tüm bunlar birleşince şehir dışından bir grup getirmeleri onlar için oldukça masraflı oluyor.Biz çok sık İstanbul dışı konser veremememizin sebebini buna bağlıyoruz.Yoksa daha gidip çalmak istediğimiz çok şehir var.

anoreksi 1

 • Yurtdışı ile iletişiminiz nasıl?

–    Henüz fiziki olarak yurtdışına açılamadık ne yazık ki.Yurtdışı ile olan tüm bağlantımız sosyal ağlar üzerinden gerçekleşiyor.Çok güzel tepkiler ve yorumlar alıyoruz oralardaki metal müzik dinleyicilerinden.Özellikle albümü dijital olarak satışa sunduğumuzda Rusya ve Ukrayna dan hiç beklemediğimiz bir ilgi gördük.Bu da bizi çok şaşırtmıştı.

 • Türkiye’de piyasa neredeyse durmak üzere, en son Soul Sacrifice albümü yayınlayarak biraz hareketlendi ama yine bir sessizlik var. Siz bu durumu nasıl görüyorsunuz?

–    Biz Türkiye’de bir piyasa olduğunu düşünmüyoruz.Çünkü metal müzik piyasası diye bir şeyden bahsedebilmemiz için , bu işin içinde sadece konser organizasyonları değil , plak şirketlerinin de bulunması gerekir.Ne yazık ki bizim ülkemizdeki plak şirketleri metal müzikle tamamen ilgisiz ve alakasız bir durumda.Yerli gruplarımız bile Yurtdışından plak şirketleriyle anlaşarak çıkartabiliyorlar albümlerini.

 • Kapak Magazin olarak sorularımız şimdilik bu kadar, sizin söylemek istedikleriniz varsa buyrun. 🙂

–   Bizimle bu röportajı gerçekleştirdiği için Kapak Magazin ailesine çok teşekkür ederiz.Bu işe ilk başladığımızda bizden desteklerini hiç esirgemeyen kişilerden oluşan bir topluluk.Grubumuz logosunu  bile 3 yıl önce Güven Ceylan tasarlamıştı ve hala onu kullanmaktayız 🙂 Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz tekrardan.5 Mayıs da konserde görüşmek üzere…