Archurahl Röportajı!

Kapak / Müzik / Röportaj / Yerli grup | 0 Yorum

Merhaba Deniz, Archurahl nasıl oluştu, biraz bahsedebilir misin?

Archurahl, evimde aldığım kayıtları insanlarla paylaşma isteğimden doğdu. Müzik yaparken her zaman iyi hissettim ve iyi hissetmek için müzik yaptım. Böylece birçok şarkı birikti ve bunları paylaşmaya karar verdim.

Tek kişilik bir proje, olduğunu belirttin peki ileride bu değişir mi? Mesela konser vermek ister misin?

Her zaman tek kişilik bir proje olmayı düşünüyorum ve bir Archurahl konseri hiçbir zaman olmayacak. Bu müziği kendimi yansıtmak için yapıyorsam eğer tek olmam ve tek devam etmem gerekiyor ve ben tamamıyla kendimi yansıtmak için yapıyorum.

Bu zamana kadar kaç EP veya single yayınladın?

Forest Melody isimli bir single çıkardım. Ardından Nihilistic Black Metal Ep yayınlandı ve kısa bir süre sonra Goedendag Injury Ep yayınlandı. Son olarak ise Albtraum Ep tüm platformlarda yerini aldı.

İlk Ep “Nihilistic Black Metal ve Goedendag Injury” bazı platformlarından kaldırılmış sanırım, bu konu nasıl oldu? Neden kaldırıldı?

Nihilistic Black Metal ve Goedendag Injury EP ilk yayınladığım Ep’lerdi ve yanlış seçimler olduğunu düşünüyordum. Albtraum albümü yayınlandıktan sonra tamamen yetersiz bulmaya başladım ve kaldırma kararı aldım. Fakat Youtube ve Bandcamp’de hala mevcut dileyen ulaşabilir.

Ukrayna’lı bir plak şirketi ile çalışmışsın, bu süreç nasıldı? Yurtdışı bir firmayla çalışmanın sana artıları oldu mu?

Süreç gayet iyiydi ve son derece hızlıydı. Bana katkıları elbet oldu. Yurtdışında dinleyici kitlem arttı ve uzun bir süre Türkiye’den daha fazla dinleyicim vardı yurtdışında.

Albtraum Ep’si nin yayınlanma süreci nasıl oldu, hangi firmayla çalışıldı?

Yoğun duygular ile kaydettiğim Albtraum, uzun bir çalışma sonrasında hazır oldu. Albtraum albümünü CD ve kaset formatında da çıkarmak için Amerikalı Plak Şirketi JemsLabel ile anlaşıldı. Kendilerinin bastığı materyaller Türkiye’de de satışa sunulacak.

Eylül ayında yayınladığın EP’den ilk şarkı Forest Melody oldu, bu tarihten buyana neler değişti nasıl bir yol izledin? Tepkiler nasıldı?

Çizgimi ilk singledan bu yana değiştirmedim fakat elbette geliştim. Özellikle de mix mastering konusunda. O tarihten bu yana gelen tepkiler oldukça değişti. Daha sık olumlu geri dönüşler ile karşılaştım.

Albüm kapakları ve logo kiminle çalıştın? Oldukça etkileyici görünüyorlar.

Kartika ile Opay tarafından çizildi tasarımların hepsi. Kendileri Endonezyalı yetenekli çizerlerdir.

Albüm çalışması yapıyor musun? Gelecek için planların nedir?

Bir süre albüm yayınlamayı düşünmüyorum. Belki yurtdışından Sürpriz bir isim ile split albüm mümkün olabilir. Onun haricinde bir süre albüm yapmayı düşünmüyorum.

Özellikle çok etkilendiğin bir grup var mı?

Özellikle Etkilendiğim bir grup yok fakat severek dinlediğim elbette birçok grup var. Arckanum, Horna, Korgonthurus, Nattefrost, Ragnarok, Tsjuder, Urgehal, Xasthur, Koldbrann, Urfaust Gibi pek çok grup favorilerim arasındadır.

Cult Of Nihil projesi hakkında bilgi verebilir misin? Nasıl dahil oldunuz, sanırım 11 grup ile beraber oluşmuş albüm.

Kasım 2021 tarihinde birçok Türk Black Metal grubu ile iletişime geçtim ve bir split albüm yapacağız dedik. İlk başta projede yer alan grup sayısı azdı. Zamanla beklemediğim kadar grup kabul etti ve projeye dahil oldu. Cult Of nihil projesinde yer alan gruplar ile de iletişime geçmiştim tabii ve sağ olsunlar onlarda dahil olmuştu bu projeye. Sonrasında toplanan 11 grubun Cult Of Nihil adı altında toplanmasına karar verdik. Bu splitte yer alan arkadaşlarım oldukça yetenekli ve bu müziği layığıyla yapan insanlar. Herkesin bir arada olması güzel!

Kapak Magazin olarak sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederiz, Archurahl’ı takip edenler için söylemek istediklerin var mıdır?

Ben teşekkür ederim güzel sorularınız için. Özellikle Albtraum Ep için gösterdikleri ilgiden dolayı dinleyen, takip eden herkese çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere!

https://archurahl.bandcamp.com/

https://www.deezer.com/fr/artist/144738692

https://music.apple.com/us/artist/archurahl/1584835858

https://www.instagram.com/archurahl/