Hiç Ay’ın oluşumunu merak ettiniz mi?

Kapak / Teknoloji | 0 Yorum

Kimileri için romantizmin vazgeçilmezi, kimileri için gecenin tek ışığı. Milyarlarca yıldır gökyüzünde bizi izleyen “Ay”, Nasa’nın gönderdiği Lunar Reconnaissance aracı tarafından geçmişini inceleme fırsatı doğdu.

Ay’ın yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluşmaya başladığı sanılıyor. Bilimcilere göre, Mars büyüklüğündeki bir gök cisminin şiddetle dünyaya çarpması sonucu uzaya fırlayan taş ve toprak parçaların zamanla birleşerek Ay’a dönüştü. Yeni oluşan kitlenin yerçekimiyle yoğunlaşması sürecinden sonra, Ay’ın yüzü soğuyup çatlamaya başlamış. Bir kaç milyar yıl içinde Ay’ın sathındaki lava, Dünya tarafındaki yüzüne akarak Kara Mariya (Dark Maria) adıyla bilinen havzayı oluşturmuş. Ay’a baktığımızda eskiden deniz sanılan bu bölgeyi hala görmek mümkün.

Yüz milyonlarca yıl Ay’a çarpan göktaşı ve meteorlar da yüzündeki kraterleri oluşturmuş. Tamamıyla soğumuş olan Ay, Dünya’ya herzaman ayni yüzünü gösteriyor. Ay’ın başlangıçta nasıl oluştuğu ve deniz sanılan bölgenin neden sadece Dünya’ya bakan yüzünde olduğu halen araştırma konusu.

veteknoloji