İzmir’li Black Metal grubu Yüz Karası yeni albümü “Putkıran”ı yayınladı!

Black Metal / Albüm Haberi / Kapak / Müzik / Yerli grup | 0 Yorum

İzmir’li tek kişilik bir proje olarak hayat bulan Yüz Karası grubu, yeni albümü “Putkıran“ı yayınladı.

Tüm dijital platformlardan dinlenebilen albümü altta spotify alanından da dinleyebilirsiniz:

Yüz Karası hakkında;

Ateizm çizgisinde bir tavır, uğursuz ve pervasız din karşıtlığı, yürüyen öfke, paçalardan akan nefret ve gözleri ele geçiren kan. Yüz Karası, zehirli ve kutsal icraatini bu şekilde tanımlıyor.

İzmirli tek kişilik black metal projesi olan Yüz Karası, aynı adı mahlası olarak seçmiş, kimliği gizli yaratıcısı Yüz Karası tarafından 2020 yılının başlarında, Covid-19 pandemisinin yeni yeni kök salmaya başladığı aylarda hayata geçirildi.

Melodik ve sıtmalı gitar rifleri, mütecaviz fakat tartımlı davul vurgusu, hırıltılı ve derin bas dizilimleri ve tehditkar, habis ve bir o kadar da içli vokal hançeresi ile Yüz Karası bir black metal grubunun sunduğu her şeyi ve fazlasını barındırıyor.

Aynı sene “Zehirli, Kutsal” teklisiyle ilk çıkışını yapan ve Türk black metal lejyonuna yazılan yeni-kan sanatçı, üzerinden çok geçmeden “Satır Yaraları” isimli ikinci tekliyi yayınladı. Art arda sürülen bu iki tekli, aynı sene dahilinde yayınlanan “Moloz” isimli kısaçalar albümde de yer aldı. Beş parçadan oluşan bu çalışma, İzmir’in işgalden kurtuluşunun yıldönümü olan 9 Eylül tarihinde dijital platformda yerini aldı. Kısaçalar akabinde Ankaralı bağımsız müzik firması Toxin Music tarafından CD formatında sınırlı sayıda basıldı ve dinleyiciye sunuldu.

Moloz ile Türk black metal camiasına kendini tanıtan ve bu süreçte epey dinleyici ve dost edinen sanatçı, 2021’de mevsimin yaza döndüğü zamanlarda başka bir proje ile dinleyici karşısına çıktı. Karanlık sanatı ciğerlerine çekmiş, kendisiyle çağdaş black metal icracıları olan Cursed In Eternity, Traumat, Karakoncolos gibi isimlerle birlikte kurduğu Cult of Nihil (Hiçlik Tarikatı), oluşumla aynı adı taşıyan dört parçalık bir kısaçaları 30 Nisan’da dijital platformlarda yayınladı. Yüz Karası bu çalışmada “Geliyor Kıyamet Eli Kulağında” isimli parçası ile yer aldı. Bir yıla yakın bir süreden sonra Archurahl, Soeth, Kerabra, Yelbegen gibi isimleri bünyesine katarak palazlanan Cult of Nihil, “Spreading The Void Over Anatolia” isimli ilk uzunçalar albümünü 18 Mart 2021’de dinleyiciye sundu. 11 black metal projesinden gelen 11 adet parçadan müteşekkil toplama albümde, Yüz Karası “Uçurumun Kusursuzluğunda” isimli teklisi ile yer aldı.

Yaklaşık iki yıl süren dağınık bir konser takviminin ardından Yüz Karası, hemşehrisi ve yakın bir yoldaşı olan acımasız lejyoner Yelbegen ile beraber ortak bir çalışmaya girişti. Bu çalışmanın sonunda dört parçalık bir kısacalar olan “Radikal Tahammülsüz Haykırışlar”, 31 Mart 2023 tarihinde piyasaya sürüldü. Çalışmadaki iki parça Yüz Karası’nın, diğer iki parça Yelbegen’in imzasını taşıyordu.

2023, Yüz Karası’nın yaklaşık üç yıldır süren uzunçalar albüm çalışmalarını neticelendirdiği yıl olacaktı. Yelbegen ile split-EP yayınlandıktan 6-7 ay sonra albüm tamamlanmıştı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünde, 29 Ekim’de ilk uzunçalar (LP) stüdyo albümü “Putkıran” dinleyici ile buluştu. Albüm 10 parçadan müteşekkil bir çalışma olup, Yüz Karası’nın karanlık yolcuğundaki ilk “ciddi” proje olma vasfını taşır. O dönem Metaforya ve Desecrate adlı melodik death metal projelerinde eşzamanlı görev alan ve Yüz Karası ile aynı sahneyi inletmiş kıymetli bir dost olan vokalist ve söz yazarı Hilal Türker, albümde yer alan “Kahpeliğin Guruları” isimli parçaya sesini ve kalemini ustaca ve aynı zamanda pervasızca işledi.

Yüz Karası orkestrası da başlı başına, apayrı bir ölüm mangasıydı. Ekipteki herkes sahne tozu yutmuş, stüdyo nemi kapmış kimseler olma vasfı taşıyorlardı. Bu anlamda; Yüz Karası’na davulda Canberk Akkonak – nam-ı diğer “Daemonium III – (o dönem Cataclysmic, Last Night At Home), bas gitarda Yekta Gürarslan (o dönem Sentence grubunda vokalist olarak), elektro gitarlarda Semih Arı (Yelbegen’in ta kendisi) ve Adem Düzgünsıvacı – nam-ı diğer Beleth – (o dönem Cataclysmic) eşlik ediyordu. Yüz Karası’nın başlattığı şey artık alelade bir “one man black metal” projesinden daha fazlasıydı.

Karanlık sanatı ölümün ebedi ve nihai yolcuğuluna koyulana dek (ve sonrasında) icra etmeyi temel ilke edinmiş olan Yüz Karası, halen aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor…