KM Albüm Kritik // Soul Sacrifice – Carpe Mortem

Albüm Kritik / Kapak / Kritik / Müzik | 1 Yorum

Sert ritimler, akılda kalan melodiler, profesyonel kayıt, uyumlu vokal, keskin sololar…

Soul Sacrifice yeni albümü Carpe Mortem’i geçtiğimiz ay çıktı. Albüm ilk olarak Massacre Records etiketi ile yurtdışında piyasaya sürüldü. Türkiye’de ise Ada Müzik etiketi ile yayınlandı.

Yerli gruplar için genelde ismi, albüm kapağını vs görmesem yabancı sanırdım diye bir tabir vardır. Bence bu tabir Soul Sacrifice için geçerli değil. Nerde dinlesem tanırdım daha doğru, belki Özgür’ün diğer grupları sanılabilir ama yinede Soul Sacrifice daha sert ve daha melodik. 2. Albümleri olmasına rağmen piyasada kendilerine ciddi bir yer edindiler, neredeyse tanımayan kalmadı. SS için geçerli olan bir gerçek daha var, bu grubu kötüleyen kimseye rastlamadım şimdiye kadar. Tabi bunun en büyük nedeni  “STRANDED HATE” albümüdür. 2005 yılında yayınlanan bir başyapıt. Ardından uzun bir ara yıl 2012, ama yinede kendilerini unutturmadılar. Albüm nerede kaldı diye sora sora unutmadık, çünkü ciddi bir bekleyiş içindeydik. Şanssızlık, talihsizlik, bu tarzın Türkiye’deki zorlukları vs bir çok nedeni biliyorduk. En sonunda sevindirici haber geldi, Alman firma Massacre Records sonunda SS ile anlaştı ve albümü yayınlamaya karar verdi. Ardından güzel haberler peşpeşe geldi ve Türkiye’den Ada müzik grubun Türkiye dağıtım ayağını üstlendi. Bunu üstüne birde klip haberi ve yayınlanan 3 parça ile coşan dinleyiciler bir süre daha bekleyişten sonra ilk olarak Massacre Records tarafından yayınlanan albüme –Türkiye’de de Ada müzik etiketi ile bir hafta sonra yayınlandı.-  kavuştu.


Albümün macerası uzun, anlatmakla bitmez. Az değil arada 7 yıl var. Yaptığımız röportajda bunları konuştuk, isterseniz okuyun.

Gelelim Carpe Mortem albümüne, öncelikle albümde ismi geçen insanlardan bahsedelim. Albümün kayıtlarında İsveç’li  prodüktör  Dan SwanÖ,  “Comatose” parçasına çekilen klipte –Aşağıda izleyebilirsiniz.-  yine İsveç’li olan yönetmen Daniel Larsson Satari ve Albüm fotoğrafları ise Okan Bayülgen tarafından çekilmiş. Albüm kapak tasarımı ise yine önceki albümün kapak tasarımını yapan Hakan Işık tarafından yapılmış. Gitar kayıtları – Arın Baykurt, Vokal kayıtları – Onur Akça ve Violin / Darbuka kayıtları Shaft tarafından yapılmış.

Ağıt ile başlayan albüm ağlatacak derken, kudurtuyor. Albümde “Çocuk Bahçesi” –Ada müzik tarafından yayınlanan albümde bulunmakta- ve “Keşke” isminde 2 Türkçe parça var. Bunun haricinde birde Pentagram/Mezarkabul coveri olan “FLY Forever” bulunmakta, bence bu coveri dinlemeden önce, daha önce bilseniz bile, parçayı Pentagram’dan bir daha dinleyin derim. Eklenen gitar riffleri, vokal, ritim parçayı yepyeni bir hale sokmuş. Belki sıkı Pentagram fanlarının hoşuna gitmeyebilir ama bence bu parçayı ön yargısız dinlemekte fayda var. Olabildiğince sert bir parçaya dönüşmüş, zaten o dönem sert olan bir parça SS’nin elinden geçmiş.Ama gitar riffleri çok hoşuma gitti insanın diline dolanıyor, olmadık yerde açıp dinleyesi geliyor.

Peki  Killing for  Society  parçasının bu coverdan sonra konmasına ne demeli? Albümdeki favorim kesinlikle Killing for  Society, ilk albümdeki “blind” kadar tüylerimi diken diken etti. Bu arada grubun 2005 yılından beri fanıyım. Hatta “Blind”i dinlediğimden beride denilebilir. Daha sonra albümü dinleyince zaten abartısız bu zamana kadar en az 200 defa dinlemişimdir. Hatta hiç unutmam Summer Rocks konserinde MetalTR tayfasıyla en öndeydik Arda ile yanyana dururken Blind çaldı kendimi kaybettim birden elimde bira ile pogoyu başlattım ve bira eşimin üstüne döküldü –tabi o zaman evli değiliz bayağı kavga ettik :p- buda SS den unutamadığım bir anıydı 🙂

Sarcastic Existence albümde bence öne çıkan diğer bir parça, kullanılan dabruka, atılan solo ve vokal söz dinletiyor.

Albümde boş parça yok, beklediğimize değdi. Albüm kapağından, fotoğraflara kayıttan sözlere albüm Türk metal camiasında 2012’ye damgasını vurdu. Bu arada sözler Özgür ve Maksim’e ait.

Carpe Mortem parçasıda ismine yakışan bir parça olmuş.

Sadece bazı yerlerde gitar çok öne çıkmış ama albümü dinledikçe fazla dikkatinizi dağıtmıyor.

Albüm ADA Müzik sayesinde Türkiye’nin birçok yerinde satılıyor. Bilginize…

Yurt Dışında da tabiki  Massacre Records sayesinde satılmakta.

Ama derseniz ki digital istiyorum buyrun buradan yakın.

Soul Sacrifice çok yakında Türkiye ve yurtdışında birçok yerde konser vermek için turneye çıkacak. Tarih ve yerlere buradan bakabilirsiniz.

Şarkı Listesi:

1. Ağıt
2. Bullet prof
3. Comatose
4. O.L.B.
5. Keşke
6. Fly Forever
7. Killing For Society
8. Torture my sou
9. Carpe Mortem
10. Sarcastic Existence
11. Exile
12. Çocuk Bahçesi

Çıkış tarihi
2012
Şirket :
Massacre Records
Ada Müzik

Kadro :
Özgür Özkan: Vokal, bas
Feyzi Ocak: Gitar
Maksim Kırıkoğlu: Gitar, vokal
Onur Akça: Davul

10 / 9

Güven Ceylan

[notification type=”standard”] Sizde Oylayın: [ratings] [/notification]