KM KRITIK: Bring Me The Horizon – ”Sempiternal”

ALBÜM KAPAĞI / KAPAK / KRİTİK / MÜZİK | 1 Yorum

Bring me the Post Hardcore

Başlığı okuduğunuzda tam olarak anlaşılamayabilir ne dediğim. Söylemek istediğim şey 2 Nisan’da Sempiternal albümü çıkacak olan Bring me the Horizon’un son albümle beraber müzikal çizgisini iyiden iyiye post hardcore tarza kaydırması. Bizim o agresif breakdownlarla, screamlerle tanıdığımız grup şimdilerde power chordlara, shoutlara clean vokallere kaydı. Kötü olmamış tabi ama insan bu değişimin nedenini soruyor kendine. Aslında böylesine bir değişim sadece Bring me the Horizon’da değil yavaştan yavaştan birçok grupta bu etkiyi hissedebiliyoruz. Bu kadar yakınma yeter biraz da albümü inceleyelim.

regular

Öncelikle çok karizmatik bir intro/parça karşılıyor bizi. Oliver’ın klasik vokal tekniği nefis bir clean vokalle birleşerek sıcak bir merhaba diyor bize. Genel olarak incelediğimizde heyecanlı ve çekici introlar kategorisine koyabileceğimiz bir intro “Can You Feel My Heart”. Albümün şarkı listesi ise şöyle :

Can You Feel My Heart
The House Of Wolves
Empire (Let Them Sing)
Sleepwalking
Go To Hell, For Heavens Sake
Shadow Moses
And The Snakes Start To Sing
Seen It All Before
Antivist
Crooked Young
Hospital For Souls

Baştan söyleyelim şarkılarda rastlayacağınız clean vokaller kesinlikle Oliver Sykes’a ait. Yanlış albümü dinlemiyorsunuz. Vokal konusunda kendini çok iyi yetiştirmiş Oliver. Ayrıca grup artık kendi yolunu bulduğunu, kendi tarzını oluşturduğunu bu albümle iyice göstermiş oldu. Eski albümlerindeki sert sound burada yok ama ne kadar eleştirsekte Jona ve Lee’nin harikaötesi bir iş yaptığını inkar edemeyeceğiz. Riffler ve tonlar birbiriyle çok iyi bir uyum içerisinde. There Is A Hell Believe Me I’ve Seen It, There Is A Heaven Let’s Keep It A Secret albümündeki elektronik sound burada da kimi şarkılarda kendini gösteriyor. Şarkılara apayrı bir hava katan bu sound yine dinleyicileri ayrı bir havaya sokacağına eminiz fakat albüm genel olarak Oliver’ın şöleni. Shoutlar, screamler, clean vokaller havada uçuşuyor. İntroda, nakaratlarda, breakdownlara girişte, kısacası Oliver her yerde. Şimdiden live performansları için heyecanlanıyorum. Henüz Türkiye’de konser vermeyen grubu Avrupa turnesinde ülkemizde görmek istiyoruz. Unutmayın Sempiternal 2 Nisan’da yayınlanıyor fakat şu an Youtube da mevcut. İyi haftasonları dileğiyle.