KM Röportaj: My Funeral Is Your Victory

Kapak / Müzik / Röportaj | 0 Yorum

Ankara’da bu aralar bir hareketlenme bir sallanma hissettik, sebebi nedir merak ettik bir soralım dedik. Baktık sepep My Funeral Is Your Victory, kısacası m.f.i.y.v imiş. Kısacası miyav gibi okunsa da müzikleri kodumu oturtur. Bizde dedik derdiniz ne?

Buyrun dertleri:

* Merhaba arkadaşlar, yeni e.pniz yayınlandı. Öncelikle tebrikler, durum nedir? Tepkiler nasıl?

İnsanların aklında bir m.f.i.y.v vardı. Tarz ve müzikal açıdan askıda kalan fikirlere sahiplerdi.
Bu E.P ile m.f.i.y.v tam anlamıyla ne yönde ve ne tarz müzik yaptığına dair kesin isim koyabildi.
Bize sorarsanız metal müzik yapıyoruz. Bunların dışında çoğunlukdan güzel tepkiler alıyoruz. Herşey yolunda.

* E.P çalışmasında çok zorlandığınız anlar oldu mu ya da Türkiye piyasasında e.p nin durumunu nasıl görüyorsunuz?

E.P yi kaydederken büyük sıkıntılar çekmedik. Herşey yolunda gitti. Fakat kayıtların mix ve masteringi uzun zaman aldı. Gerek bizim zaman ayıramadığımız anlar gerekse kayıt aldığımız stüdyodaki yoğun dönem… Aslında bundan 2 ay önce kayıtlar bitmişti. Biraz geçikmelide olsa sonuçlandırdığımız için derin bir nefes aldık. Türkiye piyasasına gelince. Metal müzik bir yana yeni nesil Extream tarzlar daha insanların çok fazla alışamadığı bir durum. Bu yüzden kısıtlı bir kitleye hitap ediliyor. Ama bilirsiniz ki her zaman destekçi olan ”sayılı insanlarda olsa” bir tayfa var. Sağolsunlar hep yanımızdalar. Umduğumuz ilgiyi görüyoruz diyebiliriz.
* Ankara’da işler son yıllarda iyi gidiyordu, fakat 2011 sonbaharından sonra tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da bir durgunluk görüyorum. Siz nasıl buluyorsunuz?

Ankara’da aslında durgunluk varmış gibi görünüyor. Underground oluşumlar fazlasıyla var. Tek sorun maddi durum. Müzisyenlerin geneli öğrenci. Herkes kayıt alıp yaptığı işi sergilemiyor. Bunun dışında konserlerde bu durum yüzünden eskisi kadar fazla değil. Ama ümidi kesmemek lazım!

* Konser var mı yakınlarda?

E.P tanıtım gecesi düzenlemeyi düşünüyoruz önümüzdeki ay. Onun öncesinde İstanbul’dan gelen gruplarla bir konserimiz var. Takipci arkadaşlar facebook sayfamızdan detayları öğrenebilirler.
* Albüm hazırlıkları var mıdır? 

Çok kısa vadede olmasada planlarımızın içinde var. Bol bol beste biriktiriyoruz. Doğru zamanı bekliyoruz..

* Yurtdışı ile bağlantılarınız var mı albüm için?

İnceden o işinde peşinde koşturmaktayız.

* E.p kapağındaki tema hoşuma gitti, sizin için anlamı nedir?

Bugüne kadar standartlaşmış karanlık, ölüm, vahşet gibi içeriklerden uzak olmayı seçtik. Dışı yanıltıcı olmasın. İçi fazlasıyla karanlık.Ama unutmamak gerekir ki güveler başlı başına düşündürücüdür. Güveler insanlara sinsice zarar veren canlılardır.

* İleri de ki projeleriniz neler? Mesela klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Çok yakın bir zamanda performans klibi çekmek gündemimizde.

* İstanbul mu? Ankara mı?

İki şehrin arasında ciddi bir uçurum var. İstanbul’un enerjisi Ankara’da yok. Ankara’nın enerjisi İstanbul’da. Ama şunu söyleyebiliriz ki İstanbul’dan Ankara’ya gelen grupların geneli şehirlerine memnun dönerler. Farklı şehirlerden gelen farklı gruplara aç, izleyici kitlesine sahip bir memleket.

* Cover parça yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Uzun süredir aklımızda olan bir şey. Fakat yakın zamanda böyle bir proje gözükmüyor.

* Tarzınız deathcore olarak lanse ediliyor, örnek aldığınız veya çok beğendiğiniz bir grup var mı?

Aslında bize kalırsa biz metal yapıyoruz. Ama çok fazla yeni nesil tarzda grup dinliyoruz. Tek gruba bağlı kalmanın hata olduğunu düşünmekteyiz. Körertici bir sebep. Parçalarda djent e yakın rifflerde mevcut hardcore ritimleri de deathcore breakdownları da. Kendine özgü ilerlemekten yanayız.


*Grubun ismi nereden aklınıza geldi? Özel bir anlamı var mıdır?

Grubun ismi vokalimiz Burak Aras’dan çıktı. İlk E.P miz ”Death Comes With Darkness”ı dinleyen, şarkıların sözlerine odaklanan arkadaşlar felsefesini anlayacaktır.

* Bu yaz sahne alacağınız kesinleşen organizasyon var mı?

Şuan için kesin bir etlinlik yok. Fakat görüşmeler tahmin edeceğiniz üzere sürekli gündemimizde.

 * Grubun geçmişinde neler saklı?

Burak Aras ve Cengizhan Cenk’in dostluğundan doğdu diyebiliriz. Hepimiz ayrı kafalarda insanlarız. Bir araya geldiğimizde sonuç M.F.I.Y.V oldu.

* Rörpotaj için teşekkürler, takipteyiz.

Biz teşekkür ederiz.

 

 

 

 


Güven CEYLAN

info@guvenceylan.net