KONSER: DEMİR DEMİRKAN 25 Kasım // HAYAL KAHVESİ – BURSA

Bursa / Etkinlik / Kapak | 0 Yorum

DEMİR DEMİRKAN @ HAYAL KAHVESİ BURSA 25 KASIM CUMA

Biletlerimizin yarısı ön satışta (25 TL) yarısı kapıda (30 TL) olmak üzere ayrılmıştır.
Ön satıştaki biletlerinizi 24 Ekim’den itibaren alabilirsiniz.

Kapı açılış saatimiz 20.00’dır.
Tüm Hayal Dostları’nın bilgisine.
İlginiz için teşekkürler.

Tam : 25 TL
Kapı : 30 TL
(1 yerli içecek dahil)

Demir Demirkan müzik hayatına 13 yaşında gitar çalarak başladı. Temel müzik teorisini kendi çabalarıyla öğrendikten hemen sonra kendi şarkılarını ve sözlerini yazmaya başladı. En başta etkilendiği grup ve müzisyenler arasında Pink Floyd, Deep Purple ve Paul Simon’i sayabiliriz.

Ortaokul ve lise yıllarında okul bünyesinde kurduğu grupta şarkı yazarı, solist ve gitarist olarak yer aldı. Daha sonra üniversite yıllarında Steve Vai, Yngwie Malmsteen gibi rock gitar virtüözlerinin etkisiyle daha çok gitar çalmaya yönelip rock gitar tekniği üzerine yoğunlaştı.

1990 yılında İstanbul tabanlı heavy/rock grubu Pentagram’a katıldı ve grubun ikinci çalışması olan Trail Blazer albümünde gitarist ve şarkı yazarı olarak bulundu.

1992’de müzik eğitimi almak için Los Angeles’a taşındı ve MI – Musician’s Institute’a başladı. Scott Henderson, Frank Gambale, Paul Hanson gibi isimler ile çalışma olanağı buldu. Los Angeles’da yaşadığı dört yıl boyunca çeşitli rock, fusion, jazz, afro ve funk gruplarıyla gitarist ve şarkı yazarı olarak çalışmalar yaptı. Anaheim tabanlı Mesheen adlı grup ile Paul Sabu’nun prodüktörlüğünü yaptığı bir albüm kaydetti. 1993 yılında Seeking Shade adlı grubu kurdu ve bu grupta şarkı yazarlığı, gitarist ve solistlik yaptı. Seeking Shade, Los Angeles ve çevresinde konserler ve bar programları yaptı, ve hiç piyasaya sürülmeyen bir albüm kaydetti.

Demir Demirkan 1996’da İstanbul’a taşındı. Taşınmasıyla beraber Şebnem Ferah, Sertab Erener gibi isimlerin de aralarında bulunduğu sanatçıların albümlerinde prodüktörlük, gitaristlik ve şarkı yazarlığı yaptı. 1997’de tekrar Pentagram’a katılıp Anatolia albümünü kaydetti.

2000 yılında ilk solo albümü olan Demir Demirkan’ı Sony Müzik etiketi ile yayınlandı. Daha sonra 2002’de Dünya Benim ve 2004’de 2004 İstanbul albümleri yayınlandı. Bu albüm Avrupa’da onbir ülkede yayınlandı. Bu albümün tanıtım turnesi için Mike Tramp (Whitelion) ile bir Avrupa turnesi yaptı.

Demir Demirkan solo albümlerinin yanısıra prodüktörlük ve şarkı yazarlığı kariyerini de bırakmadı. Sertab Erener için yazdığı şarkılar Avrupa ve Türkiye’de büyük ilgi ile karşılanırken içlerinden bir tanesi “Every Way That I Can” 2003 Eurovision Şarkı Yarışmasında birincilik ödülü aldı ve dünya marketlerinde 400.000 adet single satışı yaptı.

Yaptığı çalışmalar arasında reklam/TV jingle ları, dizi ve film müzikleri de bulunan Demir Demirkan’ın bu alanda yaptığı en önemli çalışması, 2005’de çekilen Gallipoli/Gelibolu savaşı belgeselinin müzikleridir. Etnik sazların Türkiye’de, senfonik orkestranın ve koronun da Prag’da kaydedildiği bu film müziği Türkiye’de ve Avustralya’da Soundtrack CD olarak da yayınlandı.

Demir Demirkan, Sertab Erener ile dünyaya sunmak üzere oluşturdukları “Painted On Water” adlı projede prodüktörlüğü Norah Jones’un Grammy rekortmeni “Come Away With Me” adlı albümünün prodüktörü Jay Newland ile paylaştı. Demir Demirkan “Painted On Water” albümünde besteci, gitarist, aranjör, yorumcu ve co-prodüktör olarak yer alıyor.
2008 Kasım ayında yapmış olduğu turneden toplanan görüntüler GERÇEK isimli dvd de toplanmıştır.Bu dvd 2009 mayıs ayında YÜXEXES dergisiyle ücretsiz olarak 14.000 adet dağıtıldı.

2010 Mart ayında Pasaj Müzik etiketiyle Öfkem ve Ben isimli mxı single çalışmasını yayınlayan Demir Demirkan bu günlerde Turkiye’de solo kariyerine devam etmekte ve GAP markasının GAP Born To Rock yarışmasının jüri üyeliği ve birinci gelen kişi ya da grubun single çalışmasının prodüktörlüğünü yürütmektedir.