My Chemical Romance? YAŞIYOR! 8 yıl aradan sonra yeni şarkı!

Kapak / Müzik | 0 Yorum


My Chemical Romance kimselere haber vermeden 8 yıl aradan sonra yeni bir şarkı yayınladı. ‘’Foundations of Decay’’

12 Mayıs 2022 tarihinde Reprise etiketiyle yayınlanan şarkı Spotify’da sadece 1 haftada 6 milyonu geçen dinlenme sayısına ulaştı.

MİRAS

2000’lerin başında esiri olduğumuz Emo Post-Pop/Punk rock türünün şüphesiz en önemli temsilcilerinden olan MCR, yeni şarkısı Foundations of Decay ile özüne olan bağlılığını, yarattığı veya devam ettirdiği mirasa ne denli sahip çıktığını gösteriyor.

Doomic, garage bir sound ile düşük duygusal tonlarda bizi karşılayan melodi ve vokaller ile şarkı beraberinde kirli gitarları, duygusal arpejlerin devamını da getirirken yer yer bir canavara da dönüşüyor. Sert gitarlar isyanı ateşlerken şarkının bridge kısmında Gerard Way eşliğinde ‘’özgür olduklarını, inanca, hayata ve dayatılmış her şeye karşı çıkmaları gerektiğini’’ haykırıyorlar.

TANIDIK HİSLER

Genelde uzun süre ara veren gruplar karşımıza hayal kırıklıklarıyla veya değişen soundlar ile ana akıma yakın türde düzenlemelerle karşımıza çıkarlar. Bu sürpriz dönüş bize şüphesiz My Chemical Romance’ın ne kadar özel bir grup olduğunu kanıtlamış oldu.

Sadece bir şarkı içinde bile değişebilen umutsuzluk, isyan, yalnızlık ve değişme arzusu gibi duygu halleriyle bizi en az 10 yıl geri götürdü MCR. Belki de bu yüzden hala bu kadar seviyoruz bu türü, bu eski adamları.

Her ne kadar tutkumuz da olsa, kaçınılmaz değişmekte olan müzik dünyasında seçici kulaklarımız bize Foundations of Decay’i dinlerken unuttuğumuz duyguları tekrar hatırlatıyor. Umut ediyorum ki bu şarkı devamında gelecek yeni şarkıların da habercisi olur.

İşte karşınızda gıcır gıcır, tertemiz ve yakışıklı bir MCR şarkısı; Foundations of Decay!