NEOPOL Röportajı! // House – Electronic – Synth Pop

Elektronik/Pop / Kapak / Müzik / Röportaj | 0 Yorum
Türkiye’nin öncü electro-house ikilisi Neopol ile oturup bir konuşalım dedik. Elektronik müzik sevenlerin kaçırmaması gereken bir grup. Buyrun;
 • Öncelikle merhabalar, umarım keyifler yerindedir.

        Merhaba, harikayız 🙂

 • Nereden geldi Neopol ismi, neden Neopol?

        “Neo” yeni, “pol” de polisin kısaltılmış hali ve kent, devlet anlamına geliyor.  House müzik mutluluk, eşitlik ve paylaşım üzerine kurulu futuristik bir tarz. Neopol de hayalimizdeki ütopik kente bir gönderme aslında.

 • Neopol 2 kişiden oluşmakta ve 2010 yılında kuruldu. Kuruluştan bugüne geçen süreden biraz bahseder misiniz?

        İlk dokuz ayımız kafamızdaki elektronik soundu sahneye canlı olarak nasıl taşıyabileceğimiz konusunda araştırma, deneme ve ön hazırlık yaparak geçti. O zamandan bu zamana bir yandan sahneye çıkıp metodlarımızı geliştirdik, bir yandan da grubun karakterini yansıtacak coverlar ve remixler yapıp internette yayınladık.

 • İlk Türkçe House parça single’nı çıkardığınızı duydum.

        Türkiye’de çok güzel dans şarkıları yapıldı ve yapılıyor; ama şu anda dünyayı kasıp kavuran progressive house gibi tarzlarda ciddi bir çalışmaya denk gelemedik. Niyetimiz, yurtdışındaki house dinleyici kitlesine ulaşmak; ama ilk besteyi Türkçe yapıp neler olacağını bir görmek istiyoruz.

 • Kanadalı grup The Easton Ellises’in yakında çıkacak ‘Dance It, Dance All’ isimli single çalışmasında şarkının Neopol remixi de yeralacak. Bundan biraz bahseder misiniz?

        Grup bizi soundcloud isimli internet sitesinden buldu. Bu arada onlar da iki kişiler. Soundumuzu ve özellikle Aşka Dair coverını çok beğenmişler ve bize şarkılarına remix yapıp yapamayacağımızı sordular.  Şarkılarını ve Alex’in sesini çok beğendik ve tekliflerini kabul ettik. Sonuçtan çok memnun kalan grup, yaptığımız remixi, yayınlayacakları single’da ve özel olarak basılacak bin adet plakta kullanacak. Süreçten karşılıklı olarak memnun kaldığımızdan birbirimize en yakın zamanda tekrar beraber çalışma sözü verdik.

 • Kurulduğunuz yıl  Remixcomps internet sitesi için bir Remix yarışmasına katıldınız ve kazandınız, tebrikler. Tabi Türkiye’de Elektronik müzik yeni yeni boy gösterdiği için pek duyulmamış olabilir; ama bundan sonra eminim duyulacaktır. Daha sonrasında yarışmalar oldu mu?

        Yarışmalar genelde adil olmadığı için pek taraftarı değiliz; ama o zamanlar yeni ve daha önce hiç remix yapmamış bir grup olarak kendimizi sınamak istedik. Bir remix yarışması ararken Dance Hall’un enerjik ve pozitif vokalleri tamda bize uygun göründü. Aslında daha yarışma bitmeden grubun vokalisti Nathan bize yazıp henüz resmi bir açıklama olmadığını; ama yarışmayı büyük ihtimalle bizim kazanacağımızı söylemişti. Böylece ilk sınavımızı yıldızlı pekiyi ile vermiş olduk.

 • Gruptaki kişi sayınızda değişim düşünüyor musunuz? Canlı performanslarda zor olmuyor mu?

        Kişi sayısında değişiklik düşünmüyoruz; ama zaman zaman sahneye konuk almaktan keyif alıyoruz. Niyetimiz gruba alışılagelmiş rock grubu formatındaki enstrümanları sokarak elektronik müzik yapıyormuş gibi görünmek değil, gerçekten elektronik müzik yapmak.

 • Türkiye’de  Elektronik müzik piyasasını nasıl görüyorsunuz? İşin içinde olan birisi olarak  son 2-3 yılda güzel bir artış oldu diyebilirim. 110, Makine, Telepotik, Ayşe Ertuğrul (Kendisi zaten Telepotik’te ve ayrıca solo olarak ilerliyor.) ve Ayşe Saran gibi isimler bu tarzın ilgi görmesinde büyük rol oynuyor. Bu göz önünde olan gruplar ve sanatçılar haricinde sağlam işler yapan; fakat belirli kitleleri haricinde duyulmayan isimler de var. House, Trip-hop, Elektronik, Dubstep ve hatta EBM tarzında çok sağlam işler dinledim. Ne dersiniz ülkemizde de ışık görüyor musunuz?

        Türkiye kaliteli müziği ödüllendirmiyor o yüzden genel olarak piyasayı pek iç açıcı bulmuyoruz.

 • Dünya’da House Müzik çok önemli bir yerde, büyük partiler ve önemli sanatçılar House müzik prodüktörleri ile çalışmakta… Sizin çalıştığınız sanatçılar veya katıldığınız partiler oluyor mu?

        İleride birçok vokalistle çalışacağız; ama o hakkımızı cover dışında daha ciddi işler için saklıyoruz. İzmir Dungeon Bar’da düzenli olarak programa çıkıyoruz. Birkaç gün önce Side’de ilk defa bir club’ta sahne aldık, oldukça keyifliydi.

 • Yerli ve Yabancı birçok grubun cover parçalarına konserlerinizde yer veriyorsunuz, hele ki bir Benny Benassi Cover’i var ki youtube’da izledim ve hayran kaldım.  Diğer yandan baktığımız da 110’da repertuvarınızda bulunuyor. İleride hiç denemediğiniz bir gruba yer verecek misiniz?

        Zaten kendi tarzımızda yapılmış olan şarkıları coverlarken mümkün olduğunca orjinaline yakın olarak çalmaya çalışıyoruz. Böylelikle  etüd yapıp kendimizi de geliştirmiş oluyoruz. Tarzımızda olmayıp da vokallerini beğendiğimiz şarkıları ise kendi soundumuza uygun şekilde baştan düzenliyoruz. Bunun için şarkı seçiminde kendi beğenimiz dışında bir sınır yok.

 • İzmir güzel şehir, ama kabul etmeliyiz ki Türkiye’de müziğin başkenti İstanbul. Hatta geçtiğimiz yıl Makine’de İzmir’den İstanbul’a gelmişti. Sizin böyle bir düşünceniz var mı?

       Bu yıl içinde Neopol’ün yanı sıra başka işlerle de uğraşmak için İstanbul’a gelmeyi düşünüyoruz.

 • Albüm düşünüyor musunuz?

        House müzik soundu çok hızlı değişen ve gelişen bir tarz. Albüm yapmak ve yayınlamak için ayırdığınız sürede o şarkılardaki sound eskimiş olabiliyor. Bunun için kısa aralıklarla sadece single yayınlamak piyasanın enerjisine ayak uydurmak açısından daha uygun bir yöntem.

 • Fotoğraflarınızdan birisinde Ozan’nın ağzı, Nilüfer’in ise gözü kapalı. Olay nedir?

        Fotoğraf grup içindeki görev dağılımını ve birbirimizi tamamladığımızı betimliyor; ama Türkiye’deki tutuculuğa ve sansüre ironik bir gönderme olarak da algılayabilirsiniz.

 • İleride konser var mı?

        Çeşitli şehirlerde, henüz kesinleşmediği için resmi bir açıklama yapamayacağımız, bahar şenlikleri, club, otel ve barlarda konserlerimiz olacak. Bir aksilik olmazsa 11 Mayıs’ta Aydın’dayız ve muhtemelen çok yakında tekrar  Antalya, Side konserlerimiz olacak. Konser takvimi ile ilgili gelişmeleri  facebook.com/neopolband adresinden  takip edebilirsiniz.

 • Yeni tarzlar deniyor musunuz? Dubstep mesela, Özlem Tekin Cover’ında biraz var sanki 🙂

        Elbette house dışında da takip ettiğimiz progressive trance, synthpop, ambient, post-rock, industrial gibi birçok tarz var. Kendi imza soundunuzu bulmak için biraz füzyon yapmak gerekiyor. Çeşitli tarzlardan bizi heyecanlandıran fikirleri deniyor ve tat olarak kullanıyoruz. 

 • Sorularımız bu kadar,  Kapak Magazin olarak röportaj için teşekkür ederiz.

        Biz teşekkür ederiz.

http://www.reverbnation.com/#!/neopol
http://twitter.com/neopolband
http://www.myspace.com/neopol
http://soundcloud.com/neopol
http://www.purevolume.com/Neopol
http://www.last.fm/music/Neopol
http://www.ourstage.com/profile/neopol
http://www.youtube.com/user/neopolband
http://www.indabamusic.com/people/819766810