Şenay Lambaoğlu Röportajı!

KAPAK / MÜZİK / Röportaj | 0 Yorum

* Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Keyifler nasıl efenim ?

Çok teşekkür ederim, albümün çıkışıyla birlikte çok keyifli ve yoğun bir dönemin içerisindeyim.

O yüzden keyifler gayet yerinde…

* Tanımayanlar için Şenay Lambaoğlu’nu bizlere anlatır mısınız ?

Çocukluğum Almanya’da geçti ve müzikle aramdaki bağ, babamın bana 10 yaşındayken aldığı klasik gitar ile arttı diyebilirim. İstanbul’da önce okul korosu sonra okul orkestrasıyla katıldığımız Milliyet müzik yarışmalarının o dönem için hayatımdaki önemi çok büyüktür. Pera güzel sanatlar akademisinde Müzikal ve Drama dersleri aldım ve daha sonra ise Yıldız Teknik Üniversitesinde Sanat ve Tasarım Fakültesi müzik bölümü şan bölümüne girdim. Yüksek lisansımı yine aynı üniversitede tamamladım. Tüm bu eğitim süreci içerisinde birçok caz kulübünde şarkı söylemekte ve çeşitli projelerde yer almaktaydım. Yıllar içerisinde kendimi en iyi şekilde ifade edebileceğim bir albüm yapma fikri gelişmeye başladı ve bu sene de hayata geçirebildim.

* İlk albümünüz olan Ada Müzik etiketli ‘İçimde Aşk Var’ı çıkardınız, dinleyicileriniz albümü nasıl karşıladı ? Albümü çıkarana kadar nasıl ilerledi müzik yolculuğunuz ?

Demin de bahsettiğim gibi kafamda dönem dönem bir albüm yapma fikri hep oldu fakat asıl tarzın içinde şarkılarımın beni en iyi nasıl anlatacağı konusunda çekincelerim vardı.

Türkçe sözlü bir caz albümü çok riskli olasına karşın doğru bildiğim yolda gitmeye karar verdim. Düşüncelerimin gelişmesinde albümün müzik direktörlüğünü de yapan Ercüment Orkut’un da emeği çok büyüktür.

Dinleyiciler acısından çok samimi bir çalışma olduğu yönünde geri dönüşler almak beni çok mutlu ediyor ve her konuda olduğu gibi müzik söz konusu olduğunda da hislerimi takip etmiş olmaktan dolayı çok huzurluyum.

 * İçimde Aşk Var albümünüzden ‘Ay’ ve ‘Monolog’ adlı parçaları kliplendirdiniz. Kliplerin oluşum süreci nasıl gelişti ?

Monolog ve Ay klipleri Ulaş Beşoklar yönetmenliğinde çekildi. Ve çok keyifli bir çalışma oldu. Adından yola çıkarak Monolog klibinde tek başıma rol almam daha uygun geldi bize. ‘Ay’ ise Kumbaracı50 tiyatrosunda çekildi ve işin içine biraz eğlence kattık.

* Yaklaşık 15 yıldır hep sahnelerdesiniz, ister istemez ona “İlk albüm neden bu kadar gecikti?” soruyoruz. Albüm yapmak bir buçuk ayımı aldı, fakat yapacağıma karar vermek 15 yılımı aldı diyorsunuz bu konuda neler söyleyebilirsiniz ?

Tasarım aşaması çok sancılı bir süreç. Ama fikirler kafanızda oturunca hayata geçirilmesi, hele bir de profesyonel bir ekip ile yol alıyorsanız sorunsuz ilerliyor. Tabi işin içine şans faktörünü de eklemek isterim. Ben hep çok şanslı olduğumu düşünürüm ve doğuştan sorun çözme yetisine sahibim. Olumsuz koşullar karşısında mutlaka bir B planım vardır.

‘İçimde Aşk var ’kesinlikle geç kalmış bir albüm değil bunu özellikle altını özellikle çizmek istiyorum. Geçirdiğim onca tecrübe, yer aldığım projeler ve tanıdığım ve çalıştığım onca müzisyen… her şeyin ve herkesin etkisi ve katkısı var bu albümde…

 * Caz müzikle tanışmanız nasıl oldu ?

Caz müziği ile radyolar aracıyla tanıştım diyebilirim. Evimizde daha çok Türk sanat musikisi dinlenirdi.Ama ben ders çalışırken trt 3 radyosu sayesinde hem klasik müzik ile hem de caz müziğinin usta yorumcuları ile tanıştım. Hayata hiçbir bilginin tesadüfen öğrenildiğine inanmıyorum. Okul orkestrasına girmem ve daha sonra ki yıllarda tanıştığım müzisyenlerle çalışmama vesile olan şey o küçük radyodur belkide…

* Ülkemizde caz müziğinin son yıllardaki yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Kulaklar birbirinin benzeri şeyleri dinlemekten öyle yorgun ki alternatif projelerin bu kadar çoğalması beni hem çok mutlu ediyor ve umutlandırıyor. Umarım bana verdiği cesareti başka müzisyenlere de verir ve daha da çoğalırız…

* Albümde çok değerli isimlerle çalıştınız, oluşum süreciyle ilgili bizlere neler anlatabilirsiniz ?

Albümün müzik direktörlüğünü ve düzenlemelerini Ercüment Orkut yaptı. Piyanoda Ercüment Orkut,Gitarda Cem Tuncer, Trompette Şenova Ülker, Saxafonda Yahya Dai, Bas gitarda Eylem Pelit, Kontrbasda Kağan Yıldız, Davulda Ediz Hafızoğlu yer aldı.

 * Albümünüzün dinledikçe dinlendiren bir havası var, bunu nasıl sağladınız veya bu yönde geri dönüşler aldınız mı dinleyicilerinizden ?

Bunun için özel bir çaba sarfetmedim. Şarkıların melodik yapısı ve sözler albümün tarzını ve genel yapısını bir şekilde oluşturuyor.

* Yakınlarda konseriniz var mı dinleyicileriniz sizi nerelerden dinleyebilir ?

En yakın tarih 20 Mart ckm Hayal kahvesi, Nisan programı ise oldukça yoğun.

5 Nisan DADA,12 Nisan Raika,13 Nisan Rixos,16 Nisan Nardis,30 Nisan iksv Düke Ellington projesi şu an gözüken tarihler. Bana www.senaylambaoglu.com adresinde twiter ve facebook sayfalarımdan ulaşabilir ve konser duyurularımdan haberdar bolabilirler.

*Yakınlarda gelecek klip çalışmanız var mı ?

Hayat Bu şarkımıza Özkan Yılmaz Yapımcılığında, Dilek Keser ve Ulaş Güneş Kaçargil yönetmenliğinde klip çektik. Ekranlardan tanıdığımız birçok oyuncu arkadaşlarımın da yer aldığı çalışmanın şu günlerde montajı yapılıyor. Çok yakında paylaşmayı düşünüyoruz.

Röportaj: Cengiz AYKOL

Klipler: