Soul Sacrifice Röportajı!

KAPAK / MÜZİK / Röportaj / Yerli grup | 1 Yorum
 • Merhaba Maksim, umarım keyifler yerindedir. Aslında yeni albüm ile ilgili konuşmak isterim ama en çok merak edilenleri de sormadan geçmek istemiyorum.

Selamlar Güven, evet oldukça yorucu bir dönem geçiriyoruz, herkes oldukça meşgul.

 • En merak edilen ve tahminim cevaplamayı en istemediğiniz sorudan başlıyayım 🙂 , Albüm neden bu kadar gecikti?

Tembellik, talihsizlik, imkansızlık, parasızlık hepsi birden.

 • Stranded Hate Albümü Türk Metal müzik tarihin de çıkarılmış en iyi albümlerden biriydi. Sende iyi bilirsin bir müzisyen veya grup için yeni bir albüm yapıyorsanız mutlaka öncekinin üstüne geçmelisiniz. Bu konuda sıkıntılar oldu mu?

Bizi utandırıyorsun. Tavır olarak biraz daha farklı bir albüm Carpe Mortem .Stranded Hate biraz amatör ama oldukça içten ve samimi bir çalışmaydı. Carpe Mortem ise biraz daha oturmuş ama halen arayış içinde bir albüm. Esasen kulvar farkı var gibi geliyor bana.

 • Kadronuz hiç değişmedi ve birçok grup için bu gerçekten özenle bakılacak bir olay. Hiç kopma noktasına geldiğiniz oldu mu? Birkaç sene önce senin ile grubun bazı sorunları olduğunu sonradan düzeldiğini duymuştum.

Özgür, Onur, Feyzi, Maxim  dörtlüsünün  çalışmaya başladığından beri bir kopma ihtimali olmadı. Aslında gruptaki herkesin tam zamanlı projesi değil Soul Sacrifice ama sanırım herkesin duygusal bir bağı var. İşin gerçeği biz birbirimize çok bağlıyız, her şeyden önce çok iyi arkadaşlarız, o yüzden herhangi bir kopuşta sanırım bu grupta dağılır. Devam edeceğimizi sanmıyorum.

 • Özgür ve Onur’un birçok grupta çalması Soul Sacrifice’a nasıl etki ediyor?

Sanırım benim şikâyetçi olmak gibi bir lüksüm olamaz çünkü benim Soul Sacrifice haricinde 3 grubum daha  mevcut. “Necrodelusion”  Old School Death Metal grubu 2012 Temmuz ve Ağustos ayında albüm kaydına gireceğiz. Büyük çoğunlukla ayni kadro. Bas Gitarda Adil, Gitarlarda Ben ve Deady Alper, Davulda Arın ve tabii ki  vokalde Özgür.” 52 Hertz” Türkçe sözlü modern bir Gothic bir proje ve “Kıymık”  isminde yine Türkçe sözlü Indie tarzı bir projemiz daha var. Onur ve Özgür’ün yer aldıkları projeleri saymakla bitiremem herhalde. Feyzi’de bu aralar Bahadır Uludağlar ile birlikte Exile projesinde yer alıyor. Bana kalırsa herkesin farklı işlerde yer alması tazelenmek ve tekrar heyecanlanmak için biçilmiş kaftan. Fakat görünen köy kılavuz istemez, yakında Soul Sacrifice hepimizi bayağı meşgul edeceğe benziyor.

 • Sen hariç gruptaki  tüm elemanlar evli, ama görünen o ki gruba bir kötü etkisi olmamış. Genç kız hayranlarınız kaçtıysa o başka tabi… :))

Şikâyetçi değilim ve hayatımdan oldukça memnunum ben 🙂 Kaçan bir hayran yok bu arada:)

 • Şuana kadar kaç konser verdiniz Soul Sacrifice olarak?

90 üzeri yanlış bilmiyorsam. www.soulsacrificemusic.com sayfasından bu datalara ulaşabilirsiniz.

 • Peki En sağlam budur dediğiniz konser hangisiydi?

Gruptan arkadaşların farklı tercihleri kesin  olacaktır. Benim şahsi fikrimi sorarsanız sanırım Summer Rock galiba en heyecan vericiydi.

 • En kötüyü sormadan olmuyor işte…

Hahaha:) Hangi birini söylesem acaba. Teknik yetersizliklerin olduğu çok fazla konserimiz oldu bugüne kadar, geriye bakınca sayı pek azımsanamaz 🙂

 • Gelelim yeni albüme, artık harbiden gelelim! Aç kaldık susuz kaldık!

Az Kaldı biraz sabır.29 Haziran Massacre Records etiketi ile Avrupa ve Amerika’da Albüm yayınlanacak. Türkiye tarihide aşağı yukarı 2 hafta öncesi olacak tahminlerimde yanılmıyorsam.

 • Yeni albümün ismi Carpe Mortem, nerden çıktı bu isim? Anlamı, ya da sizin için anlamı nedir?

İsim babası Feyzi. Hatta Carpe Mortem ismi Özgürle Feyzinin ortaklaşa yaptıkları enstrümantal bir parçanın da ilham kaynağı oldu. Anlamına gelince, aynı isimli parça sanırım Carpe Mortem kelimesinin ne anlama geldiğini anlatıyor, herkesin kendine göre bir anlam çıkartabileceği bir parça o yüzden ben kendi yorumumdan bahsetmek istemiyorum, bunu dinleyicilere bırakmak daha doğru olacak.

 • Stranded Hate Albümün de Demir Demirkan gibi ünlü isimlerle çalışmıştınız. Carpe Mortem albümünde çalıştığınız müzisyen var mı?

Aslında bu albüm içinde bazı planlarımız vardı ancak kayıt sırasında hepsinden vazgeçtik. Sarcastic Existence için Keman, darbuka çok gerekliydi. Burada Samuel Serkek ve Birol Abi yardımcı oldu bize, altyapılar konusunda yardım aldığımız Utku Okutan vardı.Tanrım aylarca benim kahrımı çekti ona buradan da binlerce kez teşekkür ediyorum.

 • Yine önce ki albümde 1 Türkçe parça vardı, bu albümde “Keşke” parçası Türkçe. Daha fazla Türkçe parça yapmayı düşündünüz mü?

Hahaha süper soru, aslında evet bu albümde daha fazla Türkçe yazdığım söz vardı ama malum bu bir grup müziği ve hepimiz aynı sayfada olmamız gerekiyor ve aynı sayfada olabildiğimiz tek parça “Keşke” oldu.

 • Albümde birde Pentagram coverı, Fly Forever var. Bu parçanın özelliği nedir, neden bu parçayı seçtiniz? Stranded Hate ‘te cover yoktu.

Bizim için özelliği 🙂 20 Yıllık olması sanırım. Ve Heavy Metal’in TR kalesine şapka çıkarma isteği. Özgür’ün bir isteği idi ve hepimize çok doğru bir tercih gibi geldi. Böylelikle saygılarımızı da iletmiş olduk. Mutluyum bu sebepten.

 • Çok yakında sevindirici haberler geldi. Öncelikle Türkiye’den Ada müzik ile anlaştığınızı öğrendik, ardından Dünya çağında saygın bir records şirketi olan MASSACRE RECORDS ile anlaştığınızı öğrendik. Geç bile kalınan bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aslında geç kalınmış olduğunu düşünmüyorum. Hayatta hiçbir şey tesadüfi değil, biz biraz geç olgunlaştık hatta halen soundumuzun oturmuş olduğunu düşünmüyorum. Arayışımız devam ediyor ve etmeli de. Massacre Avrupa ayağı için doğru bir başlangıç. Türkiye içinde Ada Müzikten daha doğru bir tercih olamaz. Dünya görüşü olarak ta bizim içinde bulunmaktan gurur duyduğumuz bir aile Ada Müzik.

 • THE HAUNTED, SOILWORK, AFFLICTION ve daha birçok grupla çalışmalarından tanıdığımız İsveç‘li yönetmen DANIEL LARSSON ile ilk klibinizi Comatose parçasına çekiyorsunuz ve öğrendiğim kadarı ile çekimler bitmiş. Ne zaman yayına girecek klip? Çekip süreci nasıldı? Zorluklar var mıydı?

Evet klip Aralık ve Ocak ayında çalışılmıştı Daniel bir süre masa başı çalışmalarını yaptıktan sonra kısa bir süre önce klibi bize iletti. Klip Massacre Records sayfasında 30 Nisan itibariyle yayınlandı. Bugun itibariyle tam olarak 1 haftadır vizyonda .Yakın bir tarihte Ada Müzik sayfasından da izlenebilir hale gelecek.

 • Albüm kapağı dikkat çekici, anlatılmak istenen nedir?

Doğru adres Hakan Işık bu soru için. Bir sanatçı olarak kapak tasarımcı arkadaşımızı da bütün serbestliği vermeye çalıştık.

 • Carpe Mortem’den beklentilerin nedir? Şu ana kadar 3 parça yayınladınız gelen tepkiler nasıldı?

Carpe Mortem’den beklentimiz Soul Sacrifice’ın Avrupa ligine katılabilmesi için kapıyı biraz aralamasını sağlamak. Tamamen açamayacağımızı biliyoruz ama aralaması bizim için yeterli olacak.

 • Son olarak İzmir ve sonrasında İstanbul’da konser verdiniz. Yeni albüm konserleri nasıl geçiyor?

Şu anda TR’de kesinleşmiş 4 konserimiz var. Konserler reklam ve Altyapı iyi olduğu müddetçe iyi geçiyor.

 • Yurtdışından konser teklifi geliyor mu ya da böyle bir girişim var mı?

Su an için hummalı bir çalışma yürütüyorum, fazla gecikmeden tarihleri açıklamaya çalışacağım.

 • Albüm yurt dışında hangi ülkelerde çıkacak?

Türkiye hariç toplam 25 Ayrı ülkede(Amerika Dâhil) albüme ulaşılabilecek.

 • Yurtdışında tepkiler nasıl? Radyolarda sıkça çalınıyor sanırım parçalar. Hatta Totalrock.com adresinde yılbaşından beri en çok çalınan 9. Grup olarak açıklandı.

Evet, bazı radyo programlarında oldukça güzel tepkiler aldık. Comatose Klibi yayınlanalı sadece 1 hafta olmasına rağmen iyi tepkiler alıyor.

 • Şimdilik sorularım bu kadar Maksim, seninde söylemek istediklerin varsa buyur.

Yerel Medyamızdan  biraz daha destek beklediğimizi belirtmek istiyorum. Daha öncede birkaç kez altını çizmiştim, önce ulusal sonra beynelminel. Bu noktada önemli olan öncelikle ülkenizde başarılı olmanız gerekiyor ve ülkenizde mümkün olduğunca desteklenmeniz gerekiyor.

 • Röportaj için teşekkür ederim, umarım 2012 sizin yılınız olur.

2012’den çok büyük bir beklentimiz yok ama sanırım 2013 bizim için enteresan geçecek. Göreceğiz. Ben Teşekkür ederim.