Tesseract’ın son albümü : Altered State

ALBÜM KAPAĞI / KAPAK / MÜZİK | 0 Yorum

Merhabalar. İlk yazımda sizlere İngiltere’nin yükselen djent grubu Tesseract ve yeni çıkacak Altered State albümlerinden bahsedeceğim. Tesseract 2007’de İngiltere’de djent müziğin yaratıcısı Misha Mansoor’un yakın arkadaşı Alec “Acle” Kahney tarafından kuruldu. Kısa sürede bu tarzın başarılı temsilcisi olarak Century Media Records ile anlaştı. Progressive soundu ve teknik gitar ritmleri ile dikkatleri üzerine çeken grup Protest the Hero, Periphery gibi progressive ve djent müziğin önde gelen gruplarıyla turneye çıktı. Bu süreç içerisinde solist değişiklikleri yaşasada canlı performanslarda seyirciden hep tam not aldı. Öncelikle grubun ilk albümü One’dan söz edelim. Yedi telli gitarın sonuna kadar hakkını veren riffler One albümünün temelini oluşturuyor. Seri ve aksak davullar, scream ile karışık clean vokaller bu albümü tam bir djent başyapıtına dönüştürüyor. Albüm biraz alışılagelmedik bir yapıya sahip. Bu albümü alışılagelmedik yapan ise altı şarkıdan oluşan albümün üçüncü şarkısı olan ve altı parçadan oluşan 27 dakikalık Concealing Fate şarkısı.

tesseractödül

One albümünden sonra Nascent singleını yayınlayan grup son çıkan Nocturne şarkısıyla yeni çıkacak Altered State adlı albümünün müzikal çizgisini az çok belli etti. Albümün 15 Mart’ta youtubeda yayınlanan traileri ise bunu doğrular nitelikte. Progressive soundundan ödün vermemesine rağmen ilk albümleri One’daki sert ve tempolu ritimler gitarist James Monteith’in söylediğine göre bu albümde yerini biraz daha melodik ve folk ritimlere bırakıyor, yayınlanan trailer yine bu sözü doğrular nitelikte. Solist Ashe O’Hara’nın eşsiz sesiyle mükemmel bir uyum gösteren bu sound yine djent ve progressive severlere keyifli dakikalar yaşatacağa benziyor.

tesseract1

Grup 27 Mayıs’ta çıkacak albümün traileri ile beraber ilkbahar ve yaz turnesinide açıkladı. Ne yazık ki ülkemize uğramayacakları bu turnede Tesseract’e bazı konserlerde grubun gitaristi Alec Kahley’in yakın arkadaşı olan Misha Mansoor’un grubu Periphery’nin yanı sıra The Algorithm ve Enochian Theory eşlik edecek. Grubu ilk defa dinleyecek olanlara Acceptance ve Deception şarkılarını dinlemelerini tavsiye ediyorum ayrıca Concealing Fate’in videoya alınmış live studio versiyonunuda izlemeyi unutmayın. Kulağınız İngiltere’den çıkan bu “Djentleman”larda olsun. Sevgilerle.