Tiamat İstanbul’da!

Etkinlik / İstanbul / Kapak / Müzik | 0 Yorum

%100 Metal İftiharla Sunar: Tiamat İstanbul’da!

‘80’li yılların ikinci yarısında Amerikalı meslektaşlarıyla aynı zamanlarda İsveçli müzisyenler de kendi death metal soundlarının temellerini attılar. Swedish Death Metal olarak nitelendirilen bu tür, Amerikalı örneklerine göre daha melodik ve daha değişken bir yapıya sahipti. Bu türün ilk örneklerinden biri olan Treblinka, sadece birkaç yıl sonra Tiamat ismini aldı ve Johan Edlund önderliğinde neredeyse tüm rakiplerini geride bırakacak şekilde yükselişe geçti.

Tiamat bu yükselişini peşpeşe yayımladığı iki albüme borçlu; “Clouds” (1992) ve “Wildhoney” (1994). Bu albümlerde önceki albümlerindeki safkan death metal soundundan doom ve psychedelic rock esintili death metal sounduna geçtiklerinde basın ve hayranları tarafından hiç yadırganmayarak orijinal fikirlerinin karşılığını aldılar. “Wildhoney” grubun bağlı olduğu plak şirketi Century Media Records’un gelmiş geçmiş en çok satan albümlerinden biri oldu. Tiamat bu albüm sonrası birçok festivalde headliner oldu, Black Sabbath ve Type O Negative’in de aralarında bulunduğu onlarca grupla turneye çıktı.

Ayrıca bu albümler sayesinde diğer İsveçli death metal grupları için de yol gösterici oldular, birçok grup müziklerinde cesur hamleler yapabildiler. In Flames, At the Gates, Dark Tranquillity bu cesur hamlelere imza atabilen İsveçli gruplardan sadece birkaçı.

“Wildhoney” o kadar büyük sükse yaptı ki Tiamat daha sonraki hiçbir albümünde o popülariteye erişemedi. Her yeni albümleri “Wildhoney” ile kıyaslandı. En son stüdyo albümleri “The Scarred People” 2012 yılında çıktı ve o zamandan beri kayıtlı bir materyal üretmediler. Ama boş da durmadılar, birçok festivale çağrılmaya ve solo turneler yapmaya devam ettiler çünkü “Clouds” ve “Wildhoney” albümlerinin şarkılarından oluşan bir setle sahnedeydiler.

Tiamat 27 Eylül 2020 Pazar günü tam yirmi yıl aradan sonra İstanbul’a geri dönüyor. Johan Edlund önderliğindeki grup, 25 yılı aşkın süre önce çıkarttıkları zihin açıcı, ilham verici ve asla eskimeyen “Clouds” ve “Wildhoney” albümlerinden şarkılarla 27 Eylül 2020 Pazar günü Zorlu PSM %100 Studio’da olacak. Eminiz ki siz de öyle…