Türkler Dünyanın En Prestijli Müzik Ödüllerinden Birine Aday Gösterildi

Kapak / Müzik | 0 Yorum

Türk bestekarlar Uğur Ateş ve Serhat Karan’ ın bestelediği “Nokta” isimli eser, Amerika’nın prestijli müzik ödüllerinden biri olan “Hollywood Music in Media” ödüllerine resmi aday olarak gösterildi.

Törene resmi aday olarak davet edilen ilk Türk ikili olma unvanına sahip olan Ateş ve Karan dünyanın en önemli performans arenalarından biri olan Kodak Theatre’da 17 Kasım’da izleyici ve jüri karşısına çıkacak.

Bir İlki Başardılar

Geçtiğimiz sene Hans Zimmer , Christopher Young gibi önemli sanatçıların ödüllendirildiği “Hollywood Music in Media” ‘da bu sene ilk kez Türkler yarışıyor.

Uğur Ateş ve Serhat Karan yarışmaya, içinde Tanbura Bağlama, Cura Bağlama, Ud, Ney ve Duduk gibi Anadolu sazlarını kullandıkları “Nokta” isimli eserle katılacaklar.

 

Aynı kategoride 11 aday yarışacak

 

“Enstrümantel” kategorisinde yarışmaya katılacak olan Uğur Ateş ve Serhat Karan’ın aynı kategoride 10 rakibi olacak.

 

Aday olarak gösterilebilmek adına müzik düşünme, beste orjinalliği, müzik aranjesi, kayıt mix ve mastering kalitesi gibi uzun süren bir eleme aşamasından geçen Ateş ve Karan yarışmaya resmi aday olarak davet edilmeye hak kazandı.

 

Amerika’da Türk Ezgileri

 

Projede Tanbura bağlama, cura bağlama, ney, duduk, ud gibi sazları tercih eden Ateş ve Karan Bu anlamda anadolu mirası olan bu sazların yer aldığı bir eserle aday gösterilerek,Türk Müzik  kültürünü doğru ve çağdaş normlarda dünyaya sunma gibi önemli bir sorumluluğu da üstlenecekler.

 

Genç Müzisyenlerin Başarı Dolu Öyküsü

Konservatuarda sınıf arkadaşı olan Ateş ve Karan şimdilerde birlikte yüksek lisans eğitimlerine devam ediyor.

 

Dizi ve film müziği alanlarında da çalışmalar yapan ikilinin yaklaşık 500 beste ve “İstanbul” adında yayınlanmış bir de albümleri bulunuyor. Ateş ve Karan’ın bugüne kadar aldıkları bazı ödüller arasında ise “Coca Cola SoundWave – En İyi Beste Ödülü” bulunuyor.

 

Ateş ve Karan’ın projesinde ney ve kaval sanatçısı Eren Erdoğan ve King Production’dan Mehmet Ali Turgay gibi isimlerinde imzası var.

 

EA Sports, Fender, Los Angeles Film School, Mac Cosmetics, Nexus gibi sektörün önemli markaları da yarışma sponsorları arasında yer alıyor.