Victor Hugo’nun Ölümsüz Eseri Yeniden Beyazperde’de ‘’Sefiller/Les Misérables’’

Kapak / Sinema / Video / Yakında | 0 Yorum

Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Sefiller yeniden beyazperdeye taşınıyor.İlk olarak yönetmen Bille August tarafından 1998 sinemaya uyarlanan eser, bu sefer ‘’Zoraki Kral’’ filmi ile oscar ödülü kazanan yönetmen Tom Hooper tarafından beyazperdeye uyarlanıyor.

 

Film, 19 yüzyıl Fransa’sında aşk, onur ve tutkuyu anlatan epik bir masal. Hikaye, bir somun ekmek çalan ve karşılığında suçunun çok üstünde hapis cezasına çarptırılan Jean Valjean’ı anlatıyor. Valjean’ın bağışlanması hayatını değiştirecek, genç adam yoksul bir yer olan Vigau’nun valisi olacaktır. Valjean, zamanla kasabanın en yoksul ve en güzel kızı Fantine’e aşık olur, hayatını ona adar.Ancak bir süre sonra, Fantine’in ölümün eşiğine gelmesi onu kahreder ve bu kez bütün enerjisini kızı, Cosette’yi kötülüklerden korumak için sarfeder. Cosette, zamanla etkileyici bir devrimci olan Marius’a aşık olur.Bu sırada, Valjean bütün hayatı boyunca Valjean’ı aramış saplantılı polis Javert tarafından takip edilmektedir. Öykü Seine Kıyısında Valjean ile Javert arasındaki ölümcül karşılaşma ile son bulur.

 

Başrollerinde Jean Valjean rolünde Hugh Jackman, müfettiş Javert rolünde Russell Crowe,  Fantine rolünde’de Anne Hathaway’i görmekteyiz. Filmin senaryosu ‘’Gladyatör’’ filmiyle Oscar kazanan  William Nicholson’a ait.Film 2012 Aralık ayında Amerika ve Avrupa’da gösterime girecek olan filmin, ülkemizdeki gösterim tarihi 4 Ocak 2013.