Yeni Bir Sherlock Uyarlaması ”Elementary”

Dizi / Kapak / Tv / Video | 0 Yorum

Sir Arthur Conan Doyle efsane polisiye roman karakteri Sherlock Holmes, bu zamana kadar bir çok uyarlamasıyla karşımıza çıkmıştı.Şimdi yeni bir dizi uyarlamasıyla tekrar karşımızda.Bu sefer Sherlock New York’ta.

20 yıllarda Sherlock beyaz perde uyarlamalarında çoğunlukla geçen bir Sherlock sözü olan ‘’It’s elementary my dear Watson!’’ dizinin isim babası olmuş.Dizide Sherlock rolünde Jonny Lee Miller görmekteyiz. Dr. Jhon Watson rolunde ise Lucy Liu bulunmakta.Evet yanlış duymadınız Watson rolünde Hollywood en güzel Asyalı yıldızlarında Lucy Liu bulunmakta.

Genel olarak dizinin hikayesine baktığımızda, New York Polis Departmanı’nın çözülmesi imkansız davaları çözmesine yardım eden ikilinin günümüze uyarlanmış versiyonu olan dizi, Londra’da itibarını yitirdikten sonra rehabilitasyondan kaçan Sherlock zengin babasının en kötü kabusuyla –ciddi bir arkadaş olan Dr. Watson ile- yaşamaya zorladığı Manhattan’a geliyor. Üç yıl önce bir hastasını ve lisansını kaybedene dek başarılı bir cerrah olan Watson yeni işini insanlara yardım edebileceği ve cezasını ödeyebileceği bir fırsat olarak görmektedir. Ancak, huzursuz Sherlock eski müşterileri gibi değildir. Sherlock Watson’a bir bağımlılık uzmanı olarak üzerinde uyguladığı çalışmalarının hiçbirinin kendisine uygun olmadığını ve kendi rehabilitasyon sonrası rejimini bulduğunu söyler: New York City’de polis danışmanı olarak çalışmak. Watson’ın huysuz Sherlock’a yeni işinde eşlik etmekten başka çaresi yoktur. Sherlock da Watson’ın tıbbi geçmişinden yararlanabileceğini düşünür. Watson da aslında araştırmacı bir yönünün de olduğunu keşfeder. Sherlock’un polis dostu Yüzbaşı Tobias “Toby” Gregson (Aidan Quinn) Scotland Yard’daki deneyimlerinden Sherlock’un davaları kapatmakta usta olduğunu bilmektedir, bu nedenle onu takımın bir parçası olarak karşılar. Artık New York sokaklarında davaları çözmek için özgürce koşuşturan yaramaz Sherlock’un onu dizginleyecek birisine ihtiyacı olduğu açıktır. Bu iş de Watson’a düşmektedir.

Çoğu kişi Sherlock dizisindeki rolü ile Beneditch Cumberbatch günümüzün Sherlock Holmes’u görmesi, Jonny Lee Miller Sherlock rölünde benimsemeyebilirler ama Watson rolünde Hollywood’un Asyalı yıldızı Lucy Liu görmek, dizide Sherlock ve Watson arasındaki kadın ve erkek diyalogları ve çözülen cinayetler diziyi izlenir yapıyor.Dizi yakın zamanda Digitürk Fx kanalında her pazartesi yayınlanacak.İlgilenenlere duyrulur…