ZAKKUM 30 Eylül Cuma / Resimli Bar Bursa

Bursa / Etkinlik / Kapak | 0 Yorum

 

 

Zaman
30 Eylül Cuma · 22:00 – 23:30

Yer
Kampüs Performance Hall

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü 16065 BURSA / TURKEY, 16065 Görükle, Turkey
Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsüde,

1999 yılında Ankara`da çıktıkları ilk bar programlarından bu yana, mevcut normları zorlayan, spekülatif ve kışkırtıcı sahne performanslarıyla Ankara`nın tartışmasız en popüler ve hakkında en çok konuşulan grubu haline gelen ve bugüne kadar Raindog ismiyle 1000`e (bin) yakın sayıda sahne performansı gerçekleştiren grup, albüm çalışmaları esnasında Türkçe bir isme geçiş yaparak “Zakkum” adını kullanmaya başladı.
Yusuf Demirkol, Cem Senyücel, Eren Parlakgümüş ve Emre Yılmaztürk`den oluşan Zakkum grubu, seneler boyu Placebo, Morrissey, Suede, Radiohead, Pulp gibi Britpop gruplarının şarkılarına yaptıkları kendilerine özgü cover`ların yanında, aykırı duruşları ve sahne görselliğinden asla imtina etmeyen yaklaşımları ile kendilerine sadık ve geniş bir dinleyici kitlesi yarattılar.
Zakkum grubunun “Zehr-i Zakkum” isimli ilk albümünün prodüktörlük koltuğunda, daha önce Teoman, Nev, Çilekeş gibi birçok ismin de prodüktörlüğünü yapmış olan Volkan Başaran`ın bulunduğu çalışmada; 80`ler Türk pop müziğinin unutulmaz sesi Seyyal Taner ve Türk rock müziğinin tanınmış ismi Teoman ile yapılmış birer de düet yer alıyor.
Albümün enstrüman kayıtları Raks Marşandiz Stüdyoları`nda (RMS), vokal kayıtları ise Mine Erkaya`nın stüdyosunda gerçekleştirildi. Ortadünya Müzik etiketi ile, 2007 senesi Ocak ayı sonunda piyasaya sürülen albümün fotoğrafları Fethi Mağara`ya; kapak, logo ve görsel tasarımları ise, Mustafa Kural`a ait….
Zakkum`un albümden ilk single olarak piyasaya sürülen “Ah Çikolata” şarkısının klibinin yönetmenliği, rock müzik piyasasındaki birçok başarılı klibe imza atan Murad Küçük tarafından yapıldı ve çekimler, Maslak`taki “Film Sokağı Stüdyoları”nda gerçekleştirildi.
Albümden ikinci klip ise, Teoman`ın da düet yaptığı “Zehr-i Zakkum” şarkısına çekildi… Teoman`in çizgi karakter olarak gözüktügü, Zakkum`un ikinci klibinin prodüksiyonu, multidisipliner animasyon stüdyosu olan Canlandirma Servisi tarafindan gerçeklestirildi. Yaklasik iki aylik bir süre zarfinda gerçeklestirilen animasyon klipte, 2D ve 3D teknikleri karistirilarak uygulandi. Murat Basol yonetiminde 8 kisilik bir ekip tarafindan yapilan videoklipte, ayrica vektörel animasyon teknikleri de uygulandi. Grup elemanlarinin karakteristik özellikleri stilize edilerek, animasyon için uygun hale getirildi ve anime halleri yaratildi. Kagit üzerinde yaratilan karakterler, bilgisayar ortaminda yeniden vektörel hale getirilip canlandirildi. Klip, yaklasik olarak 7000 kare çizimden olusturuldu. Motorsiklet tasarimlarinin özel olarak yapildigi klipte, grup elemanlarinin özel aksesuarlari, önemle dikkat edilerek animasyona aktarildi.
Albümden üçüncü klip, “Ahtapotlar” şarkısına geldi. Yönetmenliğini Güray Gürsoy`un gerçekleştirdiği klip, Sinefekt`in de katkılarıyla Makina FX stüdyolarında çekildi. Klibin animasyon eklemeleri, Canlandırma Servisi ekibi tarafından gerçekleştirildi. Çekimleri aralıksız olarak 36 saat süren klip, Ocak 2008 itibariyle müzik kanallarında gösterilmeye başladı ve listelerde zirvedeki yerini koruyor.
Zakkum, 2009 senesinin Mart ayında uzun süren bir sessizliğin ardından albümün epik şarkısı “Hipokondriyak” için çektiği video klip ile hayranlarının karşısına çıktı. Senaryosu ve konsept tasarımı Zakkum grubuna ait olan klip, Ankara`da MGA Platoları`nda 35 mm olarak çekildi. Klibin çekildiği otel odası konseptinin kurulumu için 24 saate yakın çalışıldı ve çekimler iki gün süresince devam etti. Yönetmenliğini Ümit Kara`nın, görüntü yönetmenliğini ise Kadir Köymen`in üstlendiği videoda, grup elemanları dört sorunlu karakteri canlandırmak üzere kamera karşısına geçtiler ve grubun müzik performansı içerikli diğer kliplerinden farklı olarak, özel bir oyunculuk sergilediler. Şarkı, video klip versiyonu için orjinal süresine göre kısaltıldı ve süresi 6.10`dan 4.50`ye indirildi.
Yusuf Demirkol ve Cem Senyücel`in askerliklerini tamamlamalarının ardından Zakkum, Mart 2010`da ilk albümün beşinci ve son video`sunu sevilen şarkıları “Anlıyorsun” için çekti. Çekimleri Ankara`da iki gün boyunca süren ve 35 mm olarak çekilen videoda ayrılık, acı çekme ve özlem temalarının işlendiği videonun yönetmenliğini ve görütü yönetmenliğini Yiğit Şener, sanat yönetmenliğini Berk Büyükakın ve prodüksiyon tasarımını da Deniz Küçük üstlendi. İkinci albümlerini hazırlamakta olan Zakkum`un ilk albümü için çektiği beşinci ve son videoklip olan “Anlıyorsun”da rol alan oyuncular arasında, çeşitli dizilerden de tanınan aktör Tolga Tecer de yer alıyor.
Grubun vokalisti olan ve bestelerin çoğunun altında imzası bulunan Yusuf Demirkol, gerek aykırı sahne duruşu, gerek sivri dili, gerekse de bir imza niteliği taşıyan kendine özgü ses rengi ile önce Ankara`nın ve son bir sene içerisinde de İstanbul`un underground Rock piyasasının en bilinen simaları arasında yerini aldı. Yusuf Demirkol`un kışkırtıcı, marjinal, provokatif ve nev-i şahsına münhasır sahne anlayışı sayesinde gerek kendisi, gerekse de Zakkum grubu, henüz albüm çıkmadan önce bile görsel, yazılı ve sanal yayın organlarında defalarca yer aldı.
Grubun davulcusu olan Cem Senyücel ise, Yusuf Demirkol ile beraber grubun ilk günlerinden beri değişmeyen tek elemanı olmasının yanı sıra, albümdeki bütün şarkıların sözlerine tek başına imza atarak, Türkiye müzik piyasasındaki davulcular arasında bir ilki gerçekleştirdi ve müzisyenlik dışındaki diğer becerisini de Zakkum grubunun albümüne yansıttı.
Gene bestelerin bir kısmında büyük emeği bulunan gitarist Eren Parlakgümüş ise basçı Emre Yılmaztürk ile beraber, Zakkum grubunun bar ve konser performanslarının vazgeçilmez simaları oldular ve kendi tarzlarını yarattılar.

 

Facebook etkinlik linki:

http://www.facebook.com/event.php?eid=367872878313