Kaya Oda Orkestrası // Sahne Sizin Beyaz Yakalılar!

KAPAK / MÜZİK / Röportaj | 0 Yorum

Bu yıl 3. düzenlenen ‘Ballantine’s Sahne Şirketlerin’ 9 Mart cumartesi günü gerçekleşecek final gecesinde sahnede yerlerini almaya hak kazanan Kaya Oda Orkestrası fikir babası Ali Kaya‘ yla performans öncesi haklarında biraz söyleştik. Buyurun…

kaya oda orkestrası


 

KapakMag: Merhaba, öncelikle finale hak kazandığınız için sizleri tebrik ederiz sohbetimize grubunuzu (orkestranızı) tanıtarak başlayabiliriz. Hakkınızda daha fazlasını öğrenmek isteyenlerimiz var!

Ali K.: Çok teşekkür ederiz. Kaya Oda Orkestramızı 2007 yılında hayata geçirdik. Kaya Oda Orkestrası tutkulu yedi müzisyenden oluşuyor; Bateride ben Ali Kaya, akustik gitarda Özgür Cengiz (Kaya Consulting SBU Müdürü), bağlamada Erhan Arslan (Kaya Safety Endüstriyel Kurumlar Satış Uzmanımız), elektro gitarda Barbaros Onur (Kaya Ropes Satış Uzmanımız), bas gitarda Mustafa Ünal Aydın (Kaya Consulting inşaat danışmanımız), yan flütte Onur Eşsizoğlu (Kaya Consulting Proje İş Sağlığı Güvenliği Çevre Süpervizörümüz) ve vokalde Gökçe Özdeş (Kaya Safety Dış Ticaret Uzman Yardımcımız) bulunmaktadır.

KapakMag: Grubu oluşturma fikri nasıl gelişti?

Ali K.: Çalışmaya başladığım ofisimde ilk işim bir müzik köşesi yapmak oldu. Gitarımı başucuma koydum. Bir gün yine günlerden müzikken, ekip arkadaşlarımdan biri ‘ben iyi gitar çalarım’ dedi ve  gitarımı kendisine hediye ettim ve kendime bir basgitar aldım. Derken bir başka ekip arkadaşım basgitarda çok iyi olduğunu ifade edince ona da hemen basgitarımı hediye ettim. Derken haftada bir gün iş bitimi sonrası ekip arkadaşlarımla müzik yapmaya başladık. Basgitarımda gidince, müzik tutkum bu sefer beni yan flütle buluşturmuştu. Ekibe yeni dahil olan bir başka arkadaşımız yan flütte iyi olduğunu ifade edince bana da bateri almak düştü. Bizim ekip artık hem ofislerimize, hem de benim odama sığamaz olmuştu. Hayalimizi bir bir gerçekleştirdik ve fabrikamızı kurarken, müzik stüdyomuzu oluşturmayı da ihmal etmedik. Bugün artık ekibimize yeni iş arkadaşları dahil ederken kişinin müziğe ve sanata ilgisinin ne kadar olduğu, bizim tercih nedenimiz oluyor.
ali kaya2

KapakMag: Finalde yer alacağınızı düşünüyor muydunuz? Bu zamana kadar yarışmayla ilgili neler yaşadınız?

Ali K.: Ballantine’s Sahne Şirketlerin 3 Yarışması’na katılmaya birlikte karar verdik. Yarışmaya ilk başvuran ekibiz. Öncelikli hedefimiz, ekibimizle, eşimizle dostumuzla birlikte keyifli bir akşam geçirmek, önce eğlenmek, sonra eğlendirmekti. Elbette müziğe gönül vermiş Kaya Oda Orkestrası olarak finale kalacağımızdan emindik. Çünkü önce kendimize, sonra da Kaya Grubu ailesine güvenimiz sonsuzdu. Heyecanımızı hep koruduk. Şarkı seçimlerimizi yaptık, çalıştık, çalıştık, çalıştık. İşte tüm bu yaşadıklarımız bize başarıyı getirdi. Başarımızda elbette kendimize olan inancımız kadar, ekibimizin, eşimizin, dostumuzun yarışma gecesi bizi gönülden desteklemesi de etkili oldu. Halk oylamasında bu sene yarışmanın rekorunu biz kırdık. Farkımızı ortaya koyduk. Gecede bizden desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza huzurlarınızda teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

KapakMag: Provalarınızı nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Mekan, zaman? İş yoğunluğundan fırsat nasıl yaratıyorsunuz?

Ali K.: Biz şanslı bir ekibiz. Yoğun iş tempomuz rağmen kendimize zaman ayırmayı ve keyif yapmayı seven bir ekibiz. Müzik stüdyomuzun fabrikamızda olması ciddi bir avantaj ve biz bunun farkındayız. Öğlen aralarında bile stüdyomuza gidip ruhumuzu dinlendirebiliyoruz. Zaten düzenli olarak çalışma yapan bir ekibiz. Müzik bizim en büyük zevkimiz. İşimizi sevdiğimiz kadar müzik yapmayı da seviyoruz. Aşık olup seviyorken, nasıl karar verip, evlendiğinizin farkına bile varamıyorsunuz ya, bizimki de o misal işte.

KapakMag: Beyaz yakalılar olarak sahnede yer almak nasıl bir duygu? Bir gün sahneleri seçip şimdiki işinizden vazgeçer misiniz? 

Ali K.: Sahnede olmak; heyecan demek, heyecan demek adrenalin demek. İçinizdeki çocuğu besleyen bir duygu fırtınasıyla başa çıkmak, sahnede olmak. Her nota, her söz, her şarkı bambaşka bir duygunun tercümesini paylaşmak demek, sahnede olmak. Bir gün sahneleri seçip işimden vazgeçer miyim? Hayır, işimiz önceliğimiz çünkü sevgiyle aşkla işimizi yapıyoruz, ancak müzik tutkumuzda hayatımızın vazgeçilmezi, birbirini destekleyen ikili.

KapakMag: Cover seçiminde kimleri tercih ediyorsunuz? Grup içi farklı müzik zevkleriniz mevcut mu? Yoksa ‘Hepimiz aynı soundla besleniyoruz’ mu diyorsunuz? 

Ali K.: Cover seçimlerinde genelde pop-rock tarzını tercih ediyoruz. Grup içinde elbetteki farklı zevklerimiz var. Aynı soundla beslenmiyoruz ama, ortak bir soundla buluşuyoruz diyebilirim.

KapakMag: Cumartesi gününe saatler kaldı! Heyecan durumunuz nedir?

Ali K.: Final akşamına saatler kala hazırlıklarımız tam gaz devam ediyor. Haftalık çalışma tempomuzu arttırarak, düzenli olarak müzik yapmaya hep devam ettik. Kaya Grubu ailesinden herkesin çok büyük desteği var. İşyerimizde koridorda “hazır mısınız?” diye gülümseyen ekip arkadaşlarımız var. Bu bizi mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor. Sanırım o gün heyecan tavan yapacak.

KapakMag: Sahne alacağınız cover belli mi? Öğrenebilme ihtimalimiz gece öncesi mümkün müdür? 

Ali K.: Elbette günler öncesinden belliydi. Çünkü finale kalacağımızdan emindik. Önce kendimize, sonrada Kaya Grubu ailesinin desteğine güvendik, azimle, zevkle, sevgiyle çalıştık. Ancak buradan söylemek sürprizi kaçırır diye düşünüyorum. Garaj İstanbul’da ilk biz sahne alacağız zaten, hemen öğreneceksiniz. Müzikseverler için birbirinden güzel şarkılar gelecek diyebilirim sadece.

KapakMag: Kapak Magazin olarak sormak istediklerimiz bu kadar. Cumartesi final gecesi için de şimdiden başarılar dileriz! Müzikle Kalın!

 

destek