Manga

Manga Bursa Konseri! / 28 Nisan Cumartesi @ResimliBar

Bursa / Etkinlik / Kapak | 0 Yorum

maNga @ Uludağ Üniversitesi 28 Nisan Cumartesi

maNga Full Uludağ Üniversitesi Özel Konseri

Bilet Fiyatları
Ön Bilet : 25 TL
Kapıda : 30 TL

NOT : 18 yaşından küçükler ebeveynleri ile konser alanına giriş yapabilirler.

2001 sonlarına doğru Ankara’da kurulan maNga grubunun hikayesi Yağmur Sarıgül “Yamyam”(Gitar)’ün barlarda “cover” parçaları yorumlayıp eğlendikleri gruptan ihraç edilmesiyle başladı. Yamyam yeni grubunda rock müzikle elektroniği, sert gitar riff’leriyle rap vokalleri birleştirmek istiyordu. Özgür Can Öney (Davul), Efe Yılmaz (Turntable), Ferman Akgül (Vokal) ve Cem Bahtiyar (Bas Gitar)’ın gruba dahil olmasıyla kadro tamamlanmış oldu ve maNga şu andaki yapısına kavuştu. Tarz olarak ise yeni yeni gönüllerini kaptırdıkları “nu metal” ve “hardcore” akımını benimsemişlerdi. Böylelikle beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen grup, japon çizgi romanı geleneğinin ünlü ekolü olan ve tüm dünyanın aşina olduğu maNga ismiyle uzun yıllar sürecek başarılı bir uluslararası kariyer için yola çıkmış oldu.

Albüm maceraları ise Eylül 2001’de Ferman’ın “Sing Your Song” yarışmasına katılma fikriyle başladı. İlk besteleri olan, “Kal Yanımda” parçasıyla “Sing your Song” yarışmasından ikincilik ödülü aldılar. Bu dönem içinde “Bitti Rüya”, “Libido” ve “Yalan” gibi çok sevilen parçalarını yaptılar. Bir süre sonra yarışma döneminden tanıdıkları prodüktör Haluk Kurosman’dan gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar. Beste çalışmalarına ve konserlere ağırlık veren grup Türkiye’nin dört bir yanına gidip elliyi aşkın konserle müziklerini geniş kitlelerle paylaşmaya başladı.

İlk albümleri 14 Aralık 2004’te “maNga” adıyla Sony Music ve GRGDN ortaklığında piyasaya sürüldü. Dinleyicilerden gelen destekle 180.000’ i aşan albüm satışıyla Altın Plak ödülünün sahibi oldular. “maNga” albümü Japonya’da satışa sunuldu ve yüksek bir satış rakamına ulaştı. Ayrıca “Bir Kadın Çizeceksin” şarkısı tüm dünyada EA Sports’un FIFA 2006 oyununda kullanıldı.

İlk albüm 2006 yılında, “maNga+” adıyla çok özel ikinci bir baskısıyla yeniden yayımladı. Albümün yeni baskısı, Cem Karaca klasiği ‘Raptiye Rap Rap’ şarkısı ve ‘Kandırma Kendini’ şarkısı ile video kliplerinin olduğu hediye bir DVD ile birlikte yayımlandı.

Albümden sonraki dönemde yurtiçi ve yurt dışında bir çok konser ve festivalde sahne aldılar. Türkiye’nin değişik illerinde verdikleri 250’nin üzerinde konserle inanılmaz deneyimler kazanan grup sevenleriyle birlikte olmaktan çok büyük keyif aldı.

İlk albümlerinin üzerinden geçen 4 yılı aşkın süre zarfında dünyaya bakış açıları olgunlaşan ve müzikal olarak dinledikleri de çeşitlenen grubun daha güçlü bir sounda sahip olan 2. albümleri “Şehr-i Hüzün” albümü, 15 Nisan 2009 tarihinde GRGDN ve Sony Music etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Batı ve doğu tınılarının daha çok içiçe geçtiği; ney, piyano, tambur ve bağlama gibi enstrümanların daha çok kullanıldığı “Şehr-i Hüzün” albümünde; Anadolu coğrafyası ve öz kültürümüzün etkileri “Üryan Geldim” şarkısının nakaratında Karacaoğlan’ nın dizelerinden, “Hepsi Bir Nefes” şarkısının nakaratında ise Ömer Hayyam’ ın dizelerinden alıntılarla öne çıkıyor.

Albümün yanında, isteğe bağlı sahip olabilecekleri, grubun solisti Ferman Akgül’ ün prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini yaptığı 150 dakikalık grubun kuruluş yıllarından bugüne kadarki hikayesini yansıtan bir “maNga Belgesel DVD”si de bulunuyor. Ayrıca maNga’ nın albüm kayıtlarını yaptıkları süreç içinde sevenlerinden topladıkları ses kayıtlarıyla hazırladıkları ve sevenlerine adadıkları bir şarkı da yer alıyor.

Albümün ilk video klibi “Dünyanın Sonuna Doğmuşum” ve ardından ikinci klip “Beni Benimle Bırak” ile tüm kalpleri bir kez daha fetheden maNga, MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” dalında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. 5 Kasım 2009 tarihinde Berlin O2 World Arena’da düzenlenen 2009 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’ nde kendi ülkelerinde birinci olan diğer 21 ismi geride bırakarak “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” seçildi.

Ödülün hemen ardından albümün çıkışından önce Budapeşte’de çekimlerini tamamladıkları “Cevapsız Sorular” video klibini yayınlayan maNga, Avrupa zaferini Avrupa’da çekilen bir video kliple taçlandırmış oldu.

2009 yılına ilişkin pek çok değerlendirmede ve ödül töreninde En İyi Albüm, En İyi Grup, En İyi Şarkı, En İyi Video Klip ve En İyi Sahne Performansı dallarında sayısız ödül almaya devam eden maNga, TRT tarafından Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleşecek 55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi.

Sözleri Evren Özdemir, maNga ve Fiona Movery Akıncı’ya, müziği maNga’ya ait olan “We Could be The Same” adlı şarkı ile yarışmaya katılan maNga, 29 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen 55. Eurovision Şarkı Yarışması finalinde, koreografisini Kanadalı sanatçı Genevieve Cleary’ nin yaptığı, İngiliz dansçı Natalie Marrable’ nin maNga’ya eşlik ettiği sahne şovu ile başarılı bir performans sergileyerek yarışmayı 2. olarak tamamladı. Türkiye’ye ilk kez ikinciliği kazandıran maNga, Türkiye’nin ikinci en büyük başarısını elde etmiş oldu.

“We Could Be The Same”in single CD’si yarışmadan kısa bir süre önce müzik mağazalarında satışa sunuldu. CD’nin içinde şarkının İstanbul, Belçika ve İsveç’te yapılan 3 değişik versiyonunun yanısıra, Gooseflesh tarafından yapılan iki de remix’i yer alıyor. Kapak tasarımı Erdem Yücel tarafından yapılan “We Could Be The Same” single CD sinin içinde; şarkının Gürcan Keltek tarafından çekilen video klibi de mpeg formatında yer alıyor.

Eurovision başarısının hemen ardından yurtdışı konserlerine ağırlık veren maNga, Beyaz Rusya’nın çok önemli sanat festivali “Vitebsk Slavianski Bazaar” da, binlerce hayranı önünde canlı TV konserleri kapsamında Saraybosna’ da ve Sırp hayranları için Belgrad’ da sahne aldı.

Temmuz 2010’da Danimarka’ nın başkenti Kopenhag’da yer alan Tivoli Gösteri Merkezinde muhteşem bir konser veren maNga, ikinci single’ları “Fly to Stay Alive” ı, Temmuz 2010’da Sony Music Danimarka etiketiyle Danimarka’ da dijital olarak satışa sundu.

Yurtdışı çalışmaları devam ederken; Cartel’ den Alper Ağa ile düet yaptıkları ”Evdeki Ses” şarkısına Ferman Akgül yönetmenliğinde çekilen video klip albümün 4. videosu oldu.

Charles Richards tarafından çekilen “Fly to Stay Alive” videosu tüm dünyada ilk defa MTV Avrupa tarafından yayınlandı. MTV Adria’nın Rock listesinde 1 numaraya yükselen, Top 20 listesinde ise 3 numaraya tırmanan bu şarkıyı yakın zamanda hem Türkiye’de hem de Avrupa ülkelerinde single olarak yayımlamayı planlayan maNga, ayrıca 2011 yılında gerçekleştirmeyi planladıkları bir Türkçe proje için de çalışmalarına devam ediyor.

Albümler

maNga (Sony Music & GRGDN, 2004)

maNga+(Sony Bmg & GRGDN, 2006 )

Şehr-i Hüzün(Sony Music & GRGDN, 2009)

Single’lar

We Could Be The Same (GRGDN, 2010)

Ödüller

“Sing Your Song” yarışması 2.liği, 2002

Hürriyet Altın Kelebek, En iyi çıkış yapan grup, 2005

MÜYAP Müzik Endüstrisi Ödülleri: Altın Plak Ödülü, 2006

Our Future Dergisi; En İyi Grup, 2006

Jetix TV Ödülleri; En iyi Grup, 2006

Beyaz Show Oscarları: En İyi Performans, 2006

Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülleri: En İyi Çıkış Yapan Grup, 2006

Popsav Ödülleri; En İyi Rock ve Alternatif Grup ve En İyi Klip:Bir Kadın Çizeceksin, 2006

Radyo Boğaziçi; En İyi Animasyon Klip (Yalan), 2007

Kanaltürk Ödül Töreni; En İyi Klip: Bir Kadın Çizeceksin ve En İyi Grup, 2007

Yıldız Teknik Üniv. En İyi Grup Ödülü, 2007,2009

MTV Avrupa Müzik Ödülleri, Avrupa’nın En İyi Sanatçısı, 2009

13. İstanbul FM Altın Ödülleri, En İyi Grup, 2009

Pal FM En İyiler Ödülleri, En İyi Şarkı: Dünyanın Sonuna Doğmuşum ve En İyi Canlı Performans, 2009

17.ITU EMOS Başarı Ödülleri, Yılın En Başarılı Grubu, 2009

16. Kral Müzik Ödülleri, En İyi Grup, 2009

55. Eurovision Şarkı Yarışması 2.liği, 2010

Radyo Viva, En İyi Grup, 2010

TurkStars Awards, En İyi Grup, 2010

Blue Jean tarafından 3 dalda ( yılın grubu, yılın şarkısı ve yılın klibi) : We Could Be The Same, 2010

İTÜ, Sosyal Medya Ödülleri, Sosyal medyayı en etkili kullanan grup, 2010

16. Kral Müzik Ödülleri, En İyi Grup, 2010

Radyo Boğaziçi, En İyi Müzik Grubu, 2010

Muğla Üniversitesi, Altın Kariyer Ödülü, 2010

Ankara Atatürk Lisesi, En İyi Grup, 2010

İstanbul Vergi Dairesi, En İyi Grup, 2010

Balkan Müzik Ödülleri, Balkanların En iyi Grubu, 2010